Slováci vo voľbách vyslovili politickým stranám nedôveru

komentare

Legitimita politických strán na Slovensku je vážne ohrozená. Skončili sa komunálne voľby, ktoré vyslali Slovensku pár signálov. Jednoznačne najsilnejší je, že kandidáti, aj tí stranícki, sa snažili čo najmenej prezentovať ako stranícki a najjasnejšia cesta k úspechu je, keď ste kandidovali ako nezávislý kandidát. Ak ste mali podporu strán, hlavnou komunikačnou stratégiou bolo, že máte síce podporu, ale ste nezávislý a nie ste ich členom.

Vznikli anomálie, kedy na bilbordoch chýbali logá strán a to nielen u Petruška v Košiciach, ako sa podsúvalo, ale takmer u všetkých kandidátov. Od Valla v Bratislave, Mráza v Trnave, Fabiáneho v Žiline, až po víťaza v Košiciach, ktorý Fungujúce Košice prezentoval s politikmi v debatách, ale minimálne na prezentačných materiáloch.

Osobitnou kapitolou je, keď dokonca čisto stranícki kandidáti si neuvádzali svoju príslušnosť k strane. V tejto oblasti najkorektnejšie komunikovala primátorka Prešova Turčanová, ktorá sa hrdo k stranám prihlásila ako jedna z mála kandidátov vo väčších mestách. V Bratislave pri otázkach o podpore celého pravicového spektra, Ján Mrva jedným dychom hovoril, že má síce podporu celej pravice, ale nie je členom ani jednej zo strán.

Osobitný odkaz však bol vyslaný strane Smer – SD. Tá zožala všetku tú aroganciu, s ktorou riadila mestá, pričom najviac to bolo vidno v Košiciach a v Humennom. To, že voliči nevolia kandidátov Smeru, aj keď majú v rukách vládu a vedia sľubovať finančnú pomoc mestám dokazuje, že na Slovensku je priestor pre novú, skutočne národnú sociálnu stranu.

Výsledok Valla v Bratislave zároveň ukázal výbornú mediálnu mašinériu, ktorú vie zorganizovať budúca politická formácia okolo Kisku. Spôsob, akým prevalcoval etablované politické strany v Bratislave, pôvodne neznámy Vallo, koľko hercov sa dokázalo dostaviť do štúdia, pred kamery a nahrať slovo “Matúš Vallo”, zaručiť sa za jeho kredibilitu, je impozantné. O to väčšmi, ak by väčšina z nich živého Matúša Valla dovtedy nepoznala.

Úspech Progresívneho Slovenska a strany Spolu nebude pravicovým stranám do budúcnosti dávať spávať, pretože či Poláček alebo Vallo, majú spoločné to, že mali ich podporu.

Tomáš Dominik

Lost Password

Sign Up