Podujatia

    apr
    27
    So
    2024
    Blahoslavená Zita, panna služobnica
    apr 27 celý deň
    apr
    28
    Ne
    2024
    Svätý Peter Chanel, kňaz a mučeník; Svätý Ľudovít Mária Grignion de Montfort, kňaz; Svätá Gianna Berettová-Mollová, matka rodiny, Svätá Valéria
    apr 28 celý deň
    apr
    29
    Po
    2024
    Svätá Katarína Sienská, panna a učiteľka Cirkvi, spolupatrónka Európy
    apr 29 celý deň

    29.4. sviatok sv. Kataríny Sienskej, najvplyvnejšia svätica stredoveku

    Svätá Katarína Sienská je laička, členka Dominikánskeho rádu, teológ a scholastická filozofka, ktorá mala veľký vplyv v danej dobe na Katolícku cirkev. V súčasnosti je spolupatrónkou Európy a učiteľkou cirkvi.
    Z 34 Učiteľov Cirkvi je jedinou, ktorá je laička.

    Katarína sa narodila a vyrastala v Siene. Od útlej mladosti chcela svoj život zasvätiť Bohu. Po zložení sľubov sa stala znám stigmatami a rozpracovala koncept mystického manželstva s Kristom, kedy zasvätená  žena Ježiša vníma ako svojho ženícha. Podobný koncept podporila aj sv. Teraz z Avily.

    Svätá Katarína mala veľkú zásluhu za návrat pápeža Gregora XI, ktorý žil v exile vo Francúzskom Avignone, aby sa prinavrátil do Ríma. Po vypuknutí vojny medzi pápežským štátom a Florenciou, ju pápež vyslal na mierové rokovania, ktoré úspešne ukončila.

    V čase veľkej schizmy v Katolíckej cirkvi, kedy boli súčasne až traja pápeži, ktorí sa dávali do vzájomnej exkomunikácie, svätá Katarína prosila kardinálov a princov, aby boli poslušní pápežovi Urbanovi VI. a bránili “Kristovu loďku.”

    Katarína zomrela 29 apríla 1380 vyčerpaná pokáním. Pápež Urban VI. ju osobne pochoval ako 33 ročnú v bazilike Santa Maria sopra Minerva v Ríme.

    Úcta k svätej Kataríne Sienskej sa rýchlo rozšírila krátko po jej smrti. Bola svätorečená v roku 1461, za patrónku Ríma bola vyhlásená v 1866 a za patrónku Talianska spolu so svätým Františkom z Assisi v roku 1939. Bola prvou ženou vyhlásenou za “učiteľku Cirkvi” a Ján Pavol II ju vyhlásil za spolupatrónku Európy v roku 1999.

    Svätá Katarína Sienská je jedinečnou postavou stredovekého katolicizmu. Bolo nezvyčajné, aký veľký vplyv a dôveru dokázala ako žena v danej dobe získať u pápežoch, ktorí ju poverovali dôvernými úlohami.

    Jej diela, osobitne dielo “Dialógy,” ktoré vznikli v čase extázy, mali veľký vplyv na stredovekú teológiu. Skutočnosť, že patrí len k štyrom Učiteľkám cirkvi, hovorí o jej dôležitosti.

    Cirkev si uctieva sv. Katarínu Sienskú 29. apríla.

    apr
    30
    Ut
    2024
    Svätý Pius V., pápež
    apr 30 celý deň
    máj
    1
    St
    2024
    Svätý Jozef, robotník; Svätý Žigmund, kráľ
    máj 1 celý deň
    1.5. Svätý Jozef robotník V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej dielni v Nazarete, ale aj všade tam, kde ho remeslo zaviedlo. Jeho odev, dom, obed i večera boli chudobné. Jozef žil pre Ježiša a Máriu. Na seba zabúdal. Cirkev si želá, aby robotníci neboli bedármi hmotne ani duchovne. Hlása zásady práva, spravodlivosti a lásky, podľa ktorých sa majú usporiadať vzťahy medzi zamestnávateľmi a zamestnancami, aby sa nikomu nekrivdilo. Život je ťarcha – povedal sv. apoštol Pavol. Aj my to okusujeme každý deň: je ťarchou pre bolesť, ťarchou pre prácu, ťarchou pre smrť. Preto sa vo svojich trápeniach utiekajme k sv. Jozefovi. Utiekajme sa k nemu aj vzhľadom na svoju smrť, aby bola pokojná, ako bola jeho. Veď dobre zomrieť je tá najdôležitejšia vec na svete. Sv. Jozefa ako svojho patróna si uctievali a vzývali tí, čo pracujú s drevom: tesári, stolári, debnári, rezbári, výrobcovia nábytku a vôbec remeselníci. V roku 1847 pápež Pius IX. zaviedol sviatok známy ako Ochrana sv. Jozefa a v roku 1870 ho vyhlásili za ochrancu celej Cirkvi. Pius XI. v encyklike Divini Redemptoris z 19. marca 1937 dáva sv. Jozefa za vzor a za patróna robotníkom v ich životnom postavení. Pius XII. v prejave 1.mája 1955 znovu dáva Jozefa za patróna a vzor robotníkov a súčasne ustanovuje liturgickú spomienku na sv. Jozefa – robotníka na deň 1. mája, počínajúc rokom 1956. A pápež Ján XXIII. vyhlasuje sv. Jozefa za nebeského ochrancu Druhého vatikánskeho koncilu, ktorý on zvolal a otvoril v roku 1962. Najväčšia bazilika na svete zasvätená svätému Jozefovi sa nachádza v Montreale, v Kanade. Dal ju postaviť sv. Andrej Montrealský, ktorý patril k jeho veľkým ctiteľom a na jeho orodovanie mu je pripísaných výše 10 000 uzdravení chorých ľudí.
    máj
    2
    Št
    2024
    Svätý Anatáz, biskup a učiteľ Cirkvi
    máj 2 celý deň
    máj
    3
    Pi
    2024
    Svätý Filip a Jakub, apoštoli; Blahoslavená Emília Bischierová, panna
    máj 3 celý deň
    máj
    4
    So
    2024
    Svätý Florián, mučeník; Svätý Silvián, biskup
    máj 4 celý deň
    máj
    5
    Ne
    2024
    Svätý Gotthard, biskup
    máj 5 celý deň
    máj
    6
    Po
    2024
    Svätý Dominik Savio; Svätý Marián, lektor; Svätý Ján Sarkander, kňaz a mučeník
    máj 6 celý deň

    Lost Password

    Sign Up