Podujatia

  okt
  24
  Ne
  2021
  Svätý Anton Mária Claret, biskup
  okt 24 celý deň
  okt
  25
  Po
  2021
  Sv. Chryzant a Dária, mučeníci; Svätý Maurus, biskup
  okt 25 celý deň
  okt
  26
  Ut
  2021
  Svätý Evarist, pápež a mučeník
  okt 26 celý deň
  okt
  27
  St
  2021
  Svätá Sabína
  okt 27 celý deň
  okt
  28
  Št
  2021
  Sv. Šimon a Júda, apoštoli
  okt 28 celý deň
  okt
  29
  Pi
  2021
  Svätý Felicián, mučeník; Svätý Zenóbius, kňaz a mučeník
  okt 29 celý deň
  okt
  30
  So
  2021
  Svätý Marcel, stotník; Svätá Eutropia, mučenica
  okt 30 celý deň
  okt
  31
  Ne
  2021
  Svätý Wolfgang
  okt 31 celý deň

  31.10. Svätý Wolfgang – Nemec, ktorý horlil za vieru v Čechách

  Svätý Wolfgang, biskup v Regensburgu, má veľkú zásluhu v šírení kresťanstva v Maďarsku a v Čechách. Bol to zbožný muž, ktorý miloval chudobu. Snažil sa prehĺbiť náboženský život v kláštoroch v vtedajšej stredovekej Svätej ríše rímskej (Nemecko). Za kňaza bol vysvätený ako 43 ročný a skoro nato cisár Otto I sa ho snažil presvedčiť, aby sa nechal vysvätiť za biskupa Kolína, čo odmietol.

  Svätý Wlfgang sa vydal na misionársku činnosť do dnešného Maďarska, odkiaľ sa vrátil a bol vysvätený za biskupa Regensburgu, pod ktoré spadali aj dnešné Čechy. Práve jemu sa pripisujú zásluhy, že vzniklo pražské biskupstvo a Čechy boli oddelené od nemeckého biskupstva. Pre toto rozhodnutie získal nemeckého cisára Ota I. a českého panovníka Boleslava II. Za toto rozhodnutie si vyslúžil veľkú nevraživosť v rôznych kruhoch, pretože vznik pražského biskupstva znamenalo stratu majetkov pre nemeckú katolícku cirkev. Napriek tomu sv. Wolfgang prehlásil, že sám obetuje seba, svoje meno a popularitu za posilnenie šírenia viery v Čechách. Pre vznik biskupstva osobne išiel za pápežom a získal jeho súhlas.

  Ako biskup sa vyznačoval veľkou múdrosťou riadenia a prispel k rozvoju kláštorov, keď ich zveril opátom. Miloval chudobných a všemožne s aim snažil pomôcť. Je známy jeden z mnohých príkladov, ako mu vojaci priniesli zlodeja, ktorý mu ukradol niečo na biskupstve a keď videl, že to urobil z núdze, zlodeja nechcel potrestať, ale dal mu ešte viac.

  V roku 985 sa podujal vzdelávať aj budúceho nasledovníka bavorského trónu cisára Heinricha II. Wolfgang je patrónom Bavorska.
  Zomrel v rakúskom Puppingu 31.10.994, keď sa nachádzal na ceste za arcibiskupom Salzburgu. Zachvátila ho horúčka a sv. Wolfgang vedel, že zomrie, pretože pri nástupe na biskupský úrad mal videnie, že zomrie o 22 rokov. Sv. Wolfgang preto vyhľadal najbližší kostol, aby zomrel v dome Pána. Stalo sa tak v kostole sv. Otmara v Puppingu. Keď sa ľudia dozvedeli, že sa tam nachádza zomierajúci sv. Wolfgang, chceli im zabrániť vstupu. Ten však povedal, že nech pustia všetkých, že “on sa nehanbí zomierať, pretože jediné za čo sa máme hanbiť je hriech a nie smrť, ktorá je len návratom k Pánovi.”
  Kanonizovaný bol v roku 1052. Nachádza sa v krypte v Regensburgu.

  Svätý Wolfgang, biskup; Blahoslavený Krištof, kňaz
  okt 31 celý deň
  nov
  1
  Po
  2021
  Všetkých svätých – PRIKÁZANÝ SVIATOK
  nov 1 celý deň

  Všetkých svätých – PRIKÁZANÝ SVIATOK

  Lost Password

  Sign Up