Arcibiskup z Cantenbury: “Som úplne šťastný, keď anglikán príjme katolícku vieru.”

dianie Dianie v Cirkvi

Som úplne šťastný, keď počujem, že anglikán prijal katolícku vieru, uviedol arcibiskup z Cantenbury v rozhovore pre The Spectator. Aj napriek vášnivým reakciám z anglikánskeho prostredia arcibiskup priznal, že vidieť významnú vlnu konverzie, kedy podľa odhadov až 10% katolíckych kňazov v Anglicku a Walse boli pôvodom anglikánsky vikári.

Arcibiskup Welby je na čele historicky najdôležitejšieho biskupstva v Anglicku a kňazom sa stal v neskoršom veku potom, čo zanechal úspešnú kariéru v ropnom priemysle. Počas misií v Nigérii bol zatknutý povstalcami, ktorí sa ho rozhodli popraviť. Až po zásahu miestneho reprezentanta bol prepustený.

Arcibiskup Welby je známy, že má veľmi blízko ku katolicizmu a nevidí v katolíckej viere tradičného “rivala” tak, ako to určuje tradícia, kedy Henry VIII prikázal celému národu pod hrozbou smrti zdať sa katolíckej viery. Tí, ktorí to odmietli boli popravení. Najznámejšími svätými z tohto obdobia sa stali mučeníci sv. Tomáš Morus a sv. Ján Fisher a to potom, čo ich Henry VII dal popraviť za ich vernosť katolíckej cirkvi. Hlavným nepriateľom anglikánskej cirkvi sa následne stal pápež.

Arcibiskup Welby na otázku, či schvaľuje návštevy anglikánov do Ríma (Vatikánu), odvetil úplne opačne: “Komu to vadí? Mne to vôbec nevadí, je to veľký zdroj inšpirácie.” Následne ešte dodal: “Dostal som email od priateľa anglikánskeho kňaza, ktorý sa rozhodol ísť navštíviť toto miesto. Odpísal som mu: je to úžasne! Pokiaľ nasledujete svoje povolanie, nasledujete Krista. To je súčasné.”

Arcibiskupova náklonnosť ku katolicizmu sa viaže so švajčiarskym katolíckym duchovným otcom Nicolasom Buttetom, ktorý je duchovným radcom Welbyho. Duchovný život arcibiskupa sa veľmi ponáša na katolícku spiritualitu. Veľa trávi v modlitbe, pred eucharistiou a inšpiráciu v modlitbe hľadá u sv. Ignáca z Loyoli a benediktínov.

V rozhovore arcibiskup Welby nazval kardinála Vincenta Nicholsa z Westminsteru “veľmi blízkym priateľom. Stretávame sa spolu veľmi často, veľa sa spolu modlíme a veľa spolu rozprávame. »

Arcibiskup sa zároveň priznal, že veľa času trávi s pápežom Františkom: Rozprávame sa o osobných veciach, čo to znamená byť nasledovníkom Ježiša Krista v dnešnej dobe. Kladiem mu otázky a on mi je veľmi nápomocný.” Na otázku či sa blíži chvíľa, kedy samotný arcibiskup konvertuje na katolícku vieru uviedol: Myslím si, že tento krok by aj v dnešnej dobe stále narobil trochu rozruch.”

Lost Password

Sign Up