Záborská odchádza, na rade je Vašečka

Zahraničie

 Oznámenie Anny Záborskej nie je pre kresťanskú demokraciu prekvapením. Anna Záborská odchádza potom, čo ju KDH odmietlo štvrtýkrát postaviť ako kandidátku do Európskeho parlamentu.

Záborská v dnešnom stanovisku síce uviedla, že mala rozdielne názory na diskusiu v KDH, strana to však ako hlavný dôvod spochybňuje. KDH jej rozhodnutie označilo vo svojom stanovisku za sebecké a to osobitne v kontexte toho, že bola najvyššou predstaviteľkou strany po dlhé roky.

 KDH na jej odchod reagovalo slovami, že to vníma ako štiepenie kresťanských síl a to práve v týždni jednoty kresťanov. Zároveň avizovalo, že predpokladá, že Záborská sa chce naďalej angažovať v politike. V tejto súvislosti sa v kuloároch spomína, že Záborská odišla z KDH, aby mohla kandidovať na kandidátke inej strany. 

Novovznikajúca KDŽP v stanovisku nepotvrdila, že by Záborská išla do Europarlamentu na ich kandidátke: “My sme odišli za jasných hodnotových otázok pred rokom z KDH, keď sa strana nestotožnila s ochranou života ako vládnej priority. Išli sme následne pracne do ulíc presviedčať ľudí, že treba stranu, ktorá spojí národné, kultúrne a sociálne, pričom ochrana života musí byť na prvom mieste. Nevedeli sme si predstaviť alternatívu kúpiť nejakú stranu, či vstupovať narýchlo do nejakej existujúcej, pretože by to voliči oprávnene mohli vnímať ako nenaplnený karierizmus a o to nám nejde. Nateraz KDŽP rieši snem a tam predstavíme predstaviteľov. Dvere do KDŽP má otvorený každý, kto sa zaviaže podporovať ochranu života. Toto však veľa tzv. kresťanských politikov v parlamente nevedelo poskytnúť a preto sme na spoluprácu nepristúpili”, uviedol Molda. 

Podľa informácií Svetlo Sveta sa v prípade, že nepríde k zásadnej zmene na čele KDH pripravuje na odchod aj samotný Richard Vašečka, ktorý intenzívne komunikuje s poslancom Hegerom a Škrípekom.

Odchod Záborskej prichádza potom, čo predsedníctvo KDH opustila listom najnovšie aj známa prolifistka Renáta Ocilková.

Lost Password

Sign Up