Fórum života podporuje z dvoch rovnakých zákonov iba jeden

spravodajstvo

Fórum života sa na svojom sobotňajšom zasadnutí rozhodlo podporiť z dvoch identických návrhov zákona o ochrane života, ktoré sa nachádzajú v parlamente len ten, ktorého predkladateľom je Richard Vašečka. V diskusii sa pre Vašečkov návrh Fórum života rozhodol, pretože predpokladá, že Vašečkov úmysel v porovnaní s úmyslom Kotlebu je „dobrý.“ Na zasadnutí Fórumu života sa pritom nezúčastnil ani Vašečka, ani Kotleba.

Proti tomuto rozhodnutiu ostro vystúpil Štefan Kuffa, ktorý argumentoval, že kresťan má povinnosť podporiť každý návrh zákona, ktorý je v parlamente a to bez ohľadu na to, kto je predkladateľom. Toto svoje stanovisko požiadal dať do zápisu o hlasovaní. „O Vašečkovom úmysle nevieme nič viac ako o Kotlebovom. Úmysly nech skúma Boh,” uviedol Kuffa. Podľa Kuffu považovať Kotlebov úmysel za automaticky zlý, pretože v minulosti takýto zákon nepodporoval sa týka potom aj Vašečku, ktorý v roku 2016 odmietol podpísať návrh zákona o ochrane života. Preto Kuffa navrhol, aby Fórum života žiaden úmysel predkladateľov neskúmalo a podporilo oba návrhy.

V prípade, že Vašečka chce individuálnu podporu pre svoj návrh zákona, mal by prísť s lepším zákonom ako prišiel Kotleba a to napríklad v tom, že by nepovoľoval eugenické potraty. “Vraždiť niekoho, lebo v našej predstave bude na príťaž nie je v ničom v súlade s kresťanským učením. Ak v parlamente nie je nič lepšie, treba zahlasovať aj za takýto zákon, ale ja túto ideológiu odmietam. Preto vyzývam poslancov, aby zahlasovali za oba zákony a aby spojili rozpravu o oboch do jedného, pretože sú rovnaké,” uviedol Kuffa. Na stretnutí Fóra života sa vyslovil aj právnik Martin Dilong, že žiaden podstatný rozdiel medzi predkladanými zákonmi nevidí.

V diskusii Kuffovi vytkla poslankyňa Verešová, že ona ani Vašečka jeho zákon nepodpísal, pretože chcel zatvárať aj ženy. Kuffa v odpovedi uviedol: “Je smutné Anka, že ty si tento zákon ani nečítala a pokiaľ viem, ty si sa nepodpísala ani pod terajší zákon.“ Kuffa argumentuje, že trestné sadzby stanovuje primárne trestný zákon a nie zákon o ochrane života. „Zákon o ochrane života určuje, že počaté dieťa má právo žiť, pretože hodnota jeho života je rovnaká ako život narodeného človeka. Ak niekto siahne na život komukoľvek, v trestnom zákone sa to považuje za vraždu. Ak spoločnosť nechce trestať určité druhy vrážd, tak treba na to upraviť trestný zákon, čo je na rozhodnutí parlamentu. Mne nejde o tresty, ale o ochranu života. Preto stojím za ochranou života a zároveň dodávam, že matky a ženy sú obeťou abortívnej politiky a treba ich chrániť,” uviedol v minulosti Kuffa.

Lost Password

Sign Up