Danka kritizujú, že zo štyroch návrhov zákona o potratoch podporil len ten najprísnejší.

blogy spravodajstvo Zaujímavosti

Predseda Rady pre pastoráciu v zdravotníctve Konferencie biskupov Slovenska Mons. Štefan Sečka je sklamaný z výsledku dnešného hlasovania poslancov Národnej rady SR o návrhoch novely potratového zákona. “Vyjadrujem údiv a sklamanie z rozhodnutia tých, ktorí nás zastupujú. Odmietli 50 000 ľudí, ktorí prišli na Národný pochod za život, a desaťtisíce ďalších ľudí, ktorí sa vyjadrili v prospech kultúry života” reagoval biskup Sečka.

Znehodnotenie snahy prispieť k väčšej ochrane nenarodených detí však podľa biskupa Sečku nesmie viesť k rezignácii alebo nečinnosti. “Naopak. S ešte väčšou pozornosťou musíme podporovať tých, ktorí to nevedia povedať za seba. Viac musíme pomáhať tým, ktorí trpia následkami a dôsledkami rozhodnutí, ktoré súvisia s umelým potratom,” zareagoval predseda Rady pre pastoráciu v zdravotníctve Konferencie biskupov Slovenska. “Život každého človeka je neoceniteľný, biskupi budú preto vždy chrániť a vyslovovať sa za ochranu života od počatia po prirodzenú smrť. Stále budeme aktívne pripomínať, že je potrebné zrušiť zákon, ktorý rozdeľuje ľudí na hodných a nehodných života,” dodal biskup Sečka.

Poslanci nepodporili ani jeden zo štvorice návrhov, o ktorom rokovalo plénum NRSR. Tri návrhy reálne upravovali výkon potratov čo do udania dôvodu alebo času. Ani jeden nezískal viac ako 50 hlasov. Najmenšiu podporu získal Kotlebov návrh, za ktorý hlasovalo iba 28 poslancov. Štvrtý návrh z dielne OĽANO, ktorý potraty neupravoval ani neobmedzoval, ale zavádzal tehotenský príspevok, informatívny súhlas a pre viacerých poslancov sporný tzv. utajený pôrod, dostal 68 hlasov. Práve pri tomto zákone sa Danko zdržal a Boris Kollár hlasoval proti.

Za Matovičov návrh nemali problém hlasovať aj liberálni poslanci, ktorí v parlamente dlhodobo presadzujú potraty. “Zahlasoval som zo štyroch návrhov na zvýšenie ochrany života za ten, ktorý predložil R. Vašečka, pretože bol najlepším. Návrh OĽANO neriešil potraty. Ten, kto prezentuje Matovičov návrh ako protipotratový, tak to s návrhom na ochranu života nemyslí vážne,” povedal na kritiku Andrej Danko a avizoval, že strana predloží vlastné návrhy, ktoré získajú podporu. SNS na tlačovej besede po hlasovaní Matovičovmu návrhu vytkla, že zavádza inštitút utajených pôrodov, ktorý podľa strany nerieši otázku potratov, ale otvára cestu k možnému “obchodovaniu s deťmi a orgánmi.”

Igor Matovič kritizoval v tejto súvislosti podpredsedníčku SNS Evu Smolíkovú, ktorá na tlačovej konferencii uviedla, že obchod s deťmi je vážny problém a už teraz “tu chýba 10 000 detí.” Matovič ju vyzval, aby to oznámila orgánom činným v trestnom konaní, ak má také vedomosti. Smolíková reagovala, že dané číslo je verejne známe a vzťahuje sa na zmiznuté deti v Európe v rámci migračnej vlny.

KDŽP Aliancia za Slovensko, ktorá s SNS podpísala minulý týždeň Memorandum za život a vlasť sa ohradila voči tvrdeniam denníka Postoj, že strana s SNS “ohlásila volebnú spoluprácu.” “Denník Postoj nie tak dávno pozmenil biskupský pastiersky list a vymyslel si veci, ktoré v ňom neboli. Keď si to dovolili voči biskupom, prečo by si to nemali dovoliť aj voči nám? Nepodpísali sme s SNS žiadnu dohodu o volebnej spolupráci, ale podpísali sme memorandum o presadzovaní hodnotovej agendy, nakoľko my vlastných poslancov nemáme. Ak niekto očakáva, že my budeme teraz kritizovať Andreja Danka za to, že podporil včera najprísnejší zákon zo štyroch, tak to my robiť nebudeme. Liberálna kresťanská kaviareň je nervózna, že nevie vysvetliť, prečo odmieta prehlásiť ako naša strana, že voličom garantujú, že nevstúpia do vlády, ktorá nezvýši ochranu počatého života.” uviedla v stanovisku strana.

Lost Password

Sign Up