Páter Pio zabránil počas Druhej svetovej vojny zbombardovať San Giovanni Rotondo a jeho kláštor

Cirkev a svet Viera a život Zaujímavosti

Kedykoľvek sa priblížili lietadlá s bombami k San Giovanni Rotondo, svätý páter Pio ich zastavil.

Od polovice Druhej svetovej vojny robili spojenecké vojská zvýšený počet náletov na juh Talianska. Nakoľko v okolí San Giovanni Rotondo sa nachádzali zásoby vojnového materiálu nemeckej armády, preto táto lokalita patrila medzi tie, ktoré boli vystavené zvýšenému počtu náletov. San Giovanni Rotondo bolo miestom, kde sa nachádzal kláštor, v ktorom pôsobil svätý páter Pio.

Páter Pio na začiatku vojny uistil svojich farníkov, že počas vojenského konfliktu ani jedna bomba nespôsobí akúkoľvek škodu mestu a jej obyvateľom. Podľa knihy, ktorej autorom je Frank Rega a nesie názov Páter Pio a Amerika, zadokumentoval prípady, na ktorých dokazuje, že vojenské misie majúce cieľ zbombardovať San Giovanni Rotondo neboli z rôznych príčin nikdy úspešné.

Medzi prípadmi menuje tie, ktoré sa nepodarilo ukončiť, pretože náhle prišlo k funkčnému zlyhaniu lietadiel, navigačných systémov, ktoré odklonili lietadla zo zamýšľanej dráhy alebo aj keď prišlo k úspešnému zhodeniu bômb, neprišlo k ich vybuchnutiu. Medzi najpozoruhodnejší prípad patrí ten, kedy piloti hlásili, že počas letu mali zjavenie mnícha, ktorý im prikázal obrátiť lietadlá.

Americký pilot sa s lietadlom nachádzal tesne pred odpálením bomby. Keď zrazu “pilot zbadal pred svojím lietadlom podobizeň mnícha, ktorý na oblohe rukami ukázal gesto, ktorým pilotovi prikázal otočiť lietadlo, vydesený pilot to urobil. Keď pilot podal správu o lete po svojom pristáti na základni, veliteľ misie nariadil, aby bol pilot daný do nemocnice, pretože mal podozrenie, že je vyčerpaný,” píše sa v knihe.

Pilot napriek tomu neprestal na danú príhodu myslieť. Po vojne prišiel do dedinky San Giovanni Rotondo a hovoril ľuďom o tom čo on nazval “lietajúci mních.” Práve tu sa dozvedel o pátrovi Piovi, ktorého rozpoznal v osobnom zjavení.

Skúsenosti s “lietajúcim mníchom” malo čoraz viac pilotov a zostáva pravdou, že sa podarilo počas celej vojny dedinku San Giovanni Rotondo od akejkoľvek škody uchrániť tak, ako to na začiatku prisľúbil páter Pio.

Páter Pio si nikdy nepripisoval žiadne zásluhy, ale veriacich vždy upriamil na Božiu moc ako zdroja všetkej milosti.

Ježiš sa na nich zahľadel a povedal im: “Ľuďom je to nemožné, ale Bohu je všetko možné” (Mt 19:26).

Lost Password

Sign Up