SNS chce rodinám s deťmi zdražieť potraviny, aby tak zaplatili stíhačky

blogy NajnovsieBlogy spravodajstvo

Návrh zákona, ktorý predstavila SNS zavedie 2,5% daň z obratu na všetkých relevantných predajcov potravín na Slovensku. Znamená to, že ceny potravín a následne aj jedla, sa zvýšia o 2,5%. Slovenský národ vymiera a všetky štáty na západe sa snažia podporiť vlastné rodiny, aby neboli nútení zvyšovať imigráciu iných národov. Len národná SNS útočí neprestajne na ekonomický štandard rodiny.

Návrh Andreja Danka ide priamo proti vitálnej potrebe slovenských rodín. Siahať na cenu jedla, keď vie, že deti jesť musia, je vrchol cynizmu. Danko vie, že každý milujúci rodič si odoprie radšej sám, akoby mal kupovať vlastným deťom nekvalitné jedlo. Preto zvýšená cena potravín sa priamo prenesie do životného štandardu rodiny. Zdraženie potravín o 2,5% sa bude týkať v praxi v podstate všetkých predajcov, až na pár maličkých, niekde na peších zónach v mestách, kde cez týždeň realizujú drobné nákupy skôr dôchodcovia a nie pracujúci ľudia.

Finančné dopady tejto novej dane, v odhade 150 miliónov EUR ročne, tak ponesú predovšetkým pracujúci rodičia s deťmi, ktorí realizujú nákupy vo veľkých predajniach. Slovenské rodiny, pred ktorými stojí splácanie 1,6 mld EUR za 14 nových stíhačiek počas jednej generácie, budú teraz nútené za potraviny platiť viac, aby bolo na ich splácanie. Za kvalitné potraviny si budú musieť rodičia viac priplatiť.

Zavedenie plošnej dane 2,5% je katastrofou z troch dôvodov. Po prvé, v ekonómii platí, že ak raz zvýšite daň a následne aj keby o pár dní ju znížite, ceny smerom nadol sú tzv. „neelastické.“ Je to ekonomický zákon. Inak povedané, obchodníci ceny smerom hore zvýšia, ale smerom dole už nie, aj keby budúca vláda ceny potravín znížila.

Po druhé, Dankova SNS chce použiť takto od rodín vybrané peniaze formálne, na „informovanie občanov o bezpečnosti potravín.“ Inak povedané, najskôr zdraží potraviny, čo spôsobí, že pracujúce rodiny si nebudú kvalitné potraviny môcť dovoliť a budú nútení kupovať lacnejšie a menej kvalitné. Potom im následne asi do pošty bude posielať tlačené brožúrky, že ako sa kvalitne a zdravo stravovať. Možno to budú vysielať aj cez TA3. Vysielacie kanály za 150 miliónov EUR už  nájdu. Odporný cynizmus, pohŕdanie a výsmech živiteľom rodín. Cynizmus aj vo svetle toho, že sa hovorí o zavedení obedov na školách “zadarmo.” AK toto má byť cena toho “zadarmo”, tak je to veľmi drahé, pretože v skutočnosti SNS plánuje, aby ľudia tieto obedy zaplatili v zdražených potravinách.

Po tretie, slovenská obchodná inšpekcia a iné orgány majú garantovať, že na Slovensku sa nepredávajú nekvalitné potraviny. To, že SNS chce informovať o tom, že na Slovensku sa takéto potraviny predávajú, potom len dokazuje to, čo už dokázala v školstve, že ani v rezorte poľnohospodárstva nevedia kompetentne túto krajinu riadiť.

Problémom Slovenska nie sú Dankove stíhačky a vlaky, ale nízka pôrodnosť. Spokojnosť so štátom má pôvod v spokojných rodinách. Mať viac peňazí v peňaženke znamená, že rodiny vedia viac času tráviť spolu. Je menší tlak na rodičov a rozvodovosť. V spokojných rodinách vyrastajú spokojné deti. SNS však pre toto nerobí nič. Slávny zakladateľ SNS Martin Rázus, keď toto vidí, trpí. Tak ako budú trpieť slovenské rodiny po Dankových návrhoch.

Ing. Peter Molda

Lost Password

Sign Up