Za škrtenie novinára by Čaputová mala odstúpiť z kampane

blogy NajnovsieBlogy

Pani Čaputová je kandidátka na prezidenta, ktorá zo všetkých najčastejšie používa slová ako „slušnosť, transparentnosť, zmena politickej kultúry.“ V piatok uskutočnila tlačovú konferenciu z pozície kandidátky na prezidenta, z ktorej urobila poloprivátnu akciu na pozvánky. Inak povedané, nechcela, aby o jej úspechoch sa dozvedelo čo najviac čitateľov, ale iba čitatelia vybraných médií. Predstavme si, o akej politickej kultúre by sme hovorili, keby politické strany robili tlačové konferencie na pozvánky.

Toto si Fico nedovolil ani v čase konfrontovania s najväčšími škandálmi svojho vládnutia. Pani Čaputová však musela vyslať jasný signál ochrancom priestoru. Každý, kto nie je pozvaný, je asi nepriateľ a treba ho zneškodniť. V takejto pozícii sa ocitol Martin Daňo, ktorého „strážnici“ pani Čaputovej začali škrtiť, aby sa nedostal na tlačovku o odvahe pani Čaputovej v boji o Pezinskú skládku a musel byť následne ošetrený.

Následné stanovisko pani Čaputovej potvrdilo, že o zákroku vedela a bol vykonaný asi podľa zadania a očakávaní, keď za narušiteľa poriadku označila Martina Daňa. Čisto technokraticky má pravdu. Nie je slušné ísť na súkromnú párty, ak ste není pozvaný. Predstava, že osoba, ktorá vystupuje z titulu verejnej osoby si myslí, že môže organizovať privátne tlačové konferencie je odrazom úplného rozkladu toho, čo ona nazýva novou politickou kultúrou. Čaputová o sebe prezradila, že je elitárska, nemá rada pluralitu, uznáva len vlastnú verziu pravdy a nemá rada konfrontáciu.

Skrátka, je proti nezávislej žurnalistike, čo z nej robí antidemokratickú kandidátku. Za krátku dobu kampane stihla si pohnevať Katolícku cirkev, ktorá vydala na jej adresu výzvu veriacim, aby kandidátov s potratovou a LGBTI agendou nevolili. Teraz dokázala, že to nie je kandidátka pre nikoho, kto má demokraciu v úcte. Keby Fico dal škrtiť Moniku Tódovu, lebo by prišla nepozvaná na  „smerácku súkromnú tlačovku“, Slušné Slovensko by robilo na Námestí SNP revolúciu.

Miesto škrtenia alebo averzie k novinárom mohla pani Čaputová vydať tlačovú samopropagačnú správu a nemusela o sebe toho toľko prezradiť. Keď americký prezident Obama bol počas prejavu napadnutý verbálne odporcom a chceli ho vyniesť z miestnosti, Obama sa ho zastal a povedal, že ak to spravia, v USA skončila demokracia. Ľudí napomenul, aby nepískali ani na toho človeka, lebo má právo byť nespokojný a je jeho právo to Obamovi tlmočiť. Obama bol progresívec, ako chce byť Progresívne Slovensko. Pretláčal rozklad manželstva zákonmi o legalizácii LGBTI manželstiev a potraty vyhlásil za základné právo žijúceho človeka na úkor človeka, čo má len žiť. Na rozdiel od Čaputovej si však ponechal aspoň úctu k slobode slova.

Michal Pátrovič

Lost Password

Sign Up