To podstatné z prieskumu Focusu média nezverejnili.

blogy

Agentúra Focus zverejnila výsledky prieskumu, ktorý priniesol veľa zásadných informácií o trende vývoja slovenskej politiky. Média už tradične zverejnili rebríček popularity a nepopularity politikov, pričom tieto údaje sú relatívne statické a zo zverejnených vecí najmenej dôležité. To podstatné sa ukrýva v nasledujúcich zisteniach:

1. Prezident Kiska čím viac sa blíži k straníckej politike, tým sa stáva menej populárnym a viac nepopulárnym. Kiskovi úplne dôveruje 12%, ale úplne nedôveruje 31% respondentov.

2. Najhoršie číslo absolútnej dôvery zo všetkých politikov má predseda Hlina, ktorému úplne dôveruje len 1,2% respondentov, ale úplne nedôveruje až 50%. Hlina vykazuje zároveň najnižšiu popularitu z predsedov, u voličov vlastných strán (Hlina 69%, Fico 92%, Danko 88%, Kotleba 100%, Matovič 91%).

3. Voliči SNS, ĽSNS a SMERu sú silne politicky ukotvení (všetci majú popularitu vo vlastných radoch od 88% pri Dankovi až po 100% pri Kotlebovi). Voliči prejavujú vysoký stupeň dôvery k vlastným predsedom a na druhom mieste popularity sa u nich nachádzajú politici z ideovo im najbližších politických strán. V prípade Smeru, je popularita Pellegriniho a Fica zhodne 92%. Znamená to, že voliči Smeru ich vnímajú ako tandem a nie ako rivalov.

4. Kiska je druhý najpopulárnejší politik pre až 71% voličov OĽANO a 67% KDH. No navzájom len 26% voličov OĽANO má sympatiu k Hlinovi a 30% voličov KDH k Matovičovi. Znamená to, že atraktívnosť personálnej spolupráce lídrov OĽANO a KDH je vo vlastných radoch nižšia ako potenciálna atraktívnosť Kisku ako predsedu strany.

5. Most – Hid sa javí byť skôr už iba Mostom, nakoľko voliči Mostu-Híd po Bélovi Bugárovi dôverujú Kiskovi 59% a na treťom mieste Pellegrinimu 32%. Predseda SMK sa v odpovediach nenachádza.

Na Slovensku pravidelne uverejňujú výsledky agentúra FOCUS a AKO. Pri veľa podobnostiach boli najväčšie rozdiely zaznamenané pri Alojzovi Hlinovi. Agentúra AKO namerala pri predsedovi KDH 24% dôveru, iba 43% nedôveru a 30% voličov údajne nevedelo kto Alojz Hlina je. Odchýlka miery „nepoznanosti“ u agentúry AKO presiahla v porovnaní s ostatnými politikmi 200%, bez toho, aby k tomu agentúra podala akékoľvek vysvetlenie. Agentúra Focus naopak mieru nepoznanosti namerala iba 10% a celkovú mieru dôvery 15,5%.

Ferdinand Turinič

Lost Password

Sign Up