Dankov titul prezradil o školstve všetko!

blogy NajnovsieBlogy

Média na Slovensku sa snažia dopátrať k elementárnej informácii. Kde získal pán Danko titul JUDr. a prečo sa nachádza rigorózna práca zrazu v Banskej Bystrici, keď si v životopise uvádzal doposiaľ iba Univerzitu Komenského v Bratislave.

Preskočme teraz veľmi jednoduché vysvetlenie, že pán Danko sa k titulu dostal ako ku kapitánskym výložkám a keď ho dostával, nikoho z aktérov nenapadlo, že to niekoho bude niekedy zaujímať. Túto verziu nateraz zavrhnime ako nepravdivú a nechajme ju médiám, ktoré očividne svoju investigatívu uberajú týmto smerom. Cíti to aj JUDr. Danko, ktorý v stanovisku povedal, že si vyprosí, aby ho niekto obviňoval, že niečo dostal nelegálne. Média nič také doposiaľ nenapísali, on bol prvý, ktorý to do tohto svetla dal. Médiá sa iba zatiaľ pýtajú, odkiaľ má pán Danko titul JUDr.

Vychádzajme z druhej verzie, že naozaj sa všetko udialo poctivo. Pán Danko tvrdo študoval, sám si napísal kvalitnú rigoróznu prácu a do posledného momentu nevedel, či náročné skúšky zloží. V krajinách, kde školský systém má svoju úroveň, je považované štúdium na škole za súčasť identity človeka. Študenti sú hrdí na školu, škola na študentov. Nosia jej tričká, diplomy si dávajú na steny a škola hrdo zobrazuje absolventov a hlási sa k nim.

Keby ste napríklad na západe študovali na Oxforde, určite by ste si neuviedli do životopisu Manchester. Vaša rigorózna práca by sa aj nachádzala v Oxforde a nie v Manchestri. Keby tomu bolo inak, bol by to neuveriteľný škandál. Predovšetkým by sa sťažoval absolvent, že aký má škola vzťah k jeho práci, ktorej venoval toľko času. Na západe napísať diplomovú, či rigoróznu prácu, je veľká vec. Neraz ich úroveň je taká, že sú určené na publikovanie a vydavateľstva sa o ne bijú. JUDr. Dankovi sa zdá, že nevadí, kam až sa jeho práca zatúlala. Druhá možnosť je, že práca je tam, kde má byť, len JUDr. Danko si asi myslel, že štúdium v Banskej Bystrici nemá takú úroveň ako v Bratislave, tak sa k tomu radšej nepriznal. Jedno je horšie, ako druhé, ale obe je rovnako zlé a odzrkadľuje, čo si naši politici myslia o školstve, ktoré sem oni doviedli.

Zdá sa, že JUDr. Danko si vysokú úroveň svojej práce uvedomil minulý týždeň, kedy zúžil okruh osôb, ktorí sa s ňou môžu oboznámiť. Licenčná zmluva zvykne byť zmluvou dvoch strán. S Dankom ju asi niekto podpísal. Na západe je bežné, že univerzity bojujú o najkvalitnejších študentov, ale rovnako bojujú o to, aby boli od politiky autonómne. Obmedziť prístup k výsledkom vedeckej činnosti, ktorú JUDr. Danko získal na univerzite, je vážnym krokom a prinajmenšom to odráža podozrenie, že školstvo je na Slovensku kompletne spolitizované. Druhá možnosť je, že niekto ide Dankovu prácu knižne vydať a preto univerzita chcela rýchlo mať ošetrené príjmy z predaja. Uvidíme.

Univerzitám a školám na Slovensku je jedno kto tam sedí, hlavne aby sedel. Zdroje z rozpočtu majú na počet sediacich, nie na počet kvalitných. Univerzita na Slovensku asi vie, že pre ňu je kľúčovejšie mať dobrý vzťah s bývalým absolventom Dankom, ktorý je dnes politik a kontroluje politicky SNS pani ministerku školstva, ako mať kredibilitu u študentov a vedeckých pracovníkov. O eurofondoch rozhodujú totiž politici a príjem z patentov a knižnej činnosti nie je ako zdroj zaujímavý. Kvalitní študenti a vedci na západe sú zdrojom toho druhého príjmu pre školy.

Slovenské školstvo ovláda Dankova SNS väčšiu časť obdobia samostatnosti Slovenskej republiky. Dospeli sme do štádia, kedy verejne študent sa hanbí za školu a škola sa nehlási k vlastným absolventom. Jediné stanovisko je, že univerzita sa prizná, že podmienky boli v roku 2000 tak nízke, že práca nebola potrebná. Všade zavládla až nechutná priemernosť a finančný cynizmus, ktorý vytlačil kvalitu. Medzinárodné porovnania jasne, už 20 rokov dokazujú, že slovenské školstvo je na kolenách.

Deti, ktorým Boh dal talent a každý má nejaký, musia na Slovensku zo zákona chodiť do školského systému, ktorý ich o tieto talenty oberá a nerozvíja. Jediné čo zaujíma hlavných aktérov je, aby boli plné lavice, pretože to točí kolotoč finančných dotácií a to je predpoklad rozhadzovania eurofondov. Toto je skutočný zločin. Dankov titul a titul ostatných politikov, je len časť väčšieho príbehu.

Darius Anton Hatok

Lost Password

Sign Up