Vo Francúzsku bolo v roku 2018 1063 útokov na kostoly

Zo zahraničia

Každý tretí deň je vo Francúzsku vyplienený jeden kostol. Napriek tomu minister vnútra ešte počas požiaru katedrály prehlásil, že nejde o cudzie zavinenie.

Francúzske ministerstvo vnútra zverejnilo správu o vandalských útokoch na (katolícke) kostoly vo Francúzsku. Informoval o tom aj taliansky katolícky denník Avvenire. V minulom roku to boli približne tri útoky denne, celkom 1 063 prípadov. Ide o akty profanacie, devastácie, úmyselne založené požiare a podobne. Za páchateľov týchto činov bola označená najmä mládež, avšak zďaleka nielen z prostredia neintegrovaných prisťahovalcov.

“Kostoly sú podpaľované, plienené a profanované,” komentoval túto situáciu na Twitteri hovorca Francúzskej biskupskej konferencie Mons. Olivier Ribadeau. “Nikdy si nezvykneme na to, aby tieto pokojné miesta boli vydané napospas násilnostiam, a na to, že je pošliapavané Kristovo telo,” dodal.

Vo Francúzsku tu ide o dlhodobejší problém. V roku 2017 bolo registrovaných 1 038 prípadov antikresťanského vandalstva a profanácie proti kostolom a iným kresťanským objektom (hrobom), nezriedka opakovane. Toto je teda kontext, v ktorom došlo k požiaru katedrály Notre Dame. V Paríži bol len niekoľko dní predtým zaznamenaný aj útok na kostol Saint-Sulpice.

TKKBS

Lost Password

Sign Up