Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

Cirkev a svet dianie Zo zahraničia

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská modlitba a že pamiatka bude spadať do právomoci tureckého Predsedníctva pre náboženské veci.

Hlavný byzantský chrám zasvätený Božej Múdrosti bol inaugurovaný v roku 537 cisárom Justiniánom. Po tom, ako v roku 1453 osmanskí Turci dobyli Konštantínopol, sa  stal mešitou. V roku 1934 ho nakoniec zakladateľ moderného Turecka Mustafa Kemal Atatürk zmenil na múzeum. Po menej ako storočí bude teraz opäť premenený na mešitu.

Na negatívne dôsledky takéhoto rozhodnutia už vopred upozorňoval ekumenický patriarcha Konštantínopolu Bartolomej I. Posvätnosť Chrámu Božej Múdrosti podľa neho predstavuje vitálne centrum, kde sa Západ a Východ môžu stretnúť, jeho premena na mešitu by bola vsadením klinu medzi tieto dva svety.

Hovorca Ruskej pravoslávnej cirkvi Vladimir Legoida reagoval pre agentúru Interfax na rozhodnutie slovami: „Obavy miliónov kresťanov neboli vypočuté“. Podľa arcikňaza Nikolaja Balašova, zástupcu pre vonkajšie vzťahy Ruskej pravoslávnej cirkvi „by táto skutočnosť mohla mať vážne dôsledky pre celú ľudskú civilizáciu“.

Kritiku rozhodnutia o premene Hagie Sofie na mešitu vyjadrila vláda Grécka, ktorá ho označila za „provokáciu voči civilizovanému svetu“. „Nacionalizmus demonštrovaný tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom posúva jeho krajinu vzad o šesť storočí“, uviedla grécka ministerka kultúry Lina Mendoniová vo svojom komuniké.

Na správu reagovalo aj UNESCO, keďže Hagia Sofia je zapísaná do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva. Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová vyjadrila hlboké poľutovanie nad rozhodnutím Turecka, ktoré bolo urobené bez akejkoľvek predchádzajúcej diskusie o zmene statusu Hagie Sofie. Svoje obavy prezentovala tureckému veľvyslancovi pri UNESCO.

„Hagia Sofia je architektonický skvost a jedinečné svedectvo o interakciách medzi Európou a Áziou v priebehu stáročí. Jej status ako múzea odráža univerzálnu prirodzenosť jej dedičstva a robí z nej mocný symbol dialógu“, píše riaditeľka UNESCO a dodáva:

„Toto rozhodnutie vyvoláva otázku o dopade tejto zmeny statusu na univerzálnu hodnotu pamiatky. Štáty majú povinnosť zaistiť, aby zmeny neovplyvnili výnimočnú univerzálnu hodnotu zapísaných pamiatok ležiacich na ich území. UNESCO  musí byť vopred informované o takýchto zmenách, ktoré ak je to potrebné, sú následne prehodnotené Výborom Svetového dedičstva.“

Prezident Erdogan na kritiku odpovedal zdôrazňovaním „národnej nezávislosti“ a uistením, že Hagia Sofia bude otvorená pre všetkých, tak ako je to u každej mešity. „Každá kritika je útokom na našu nezávislosť“, reagoval turecký prezident.

Vatican News

Lost Password

Sign Up