Trest smrti pre kresťansku, čo si dovolila napiť sa z „moslimskej“ studne

Zo zahraničia

Dnes sa začalo na Najvyššom súde v Pakistane odvolacie konanie v prípade 53 ročnej pakistanskej kresťansky, matky 5 detí Asia Bibi, ktorá bola v novembri 2010 odsúdená na trest smrti za bohorúhačstvo.

Žena sa v roku 2009 zúčastnila na poľných prácach s ostatnými ženami. Celodenný zárobok bol 3 doláre na deň. Na poludnie bola dehydrovaná a išla sa napiť z blízkej studne. V tom začal krik ostatných žien, že ako kresťanka kontaminovala vodu v studni a spôsobila, že už je nečistá a moslimovia z nej nemôžu piť. Následne ju vyzvali aby sa obrátila na moslimskú vieru a „spasila sa.“ Podľa „svedkov“ incidentu, mala Asia Bibi povedať vetu: „Čo Váš Prorok Mohamed urobil pre záchranu ľudstva?“

O necelý týždeň neskôr pred ňu predstúpil imán a vyzval ju, že buď konvertuje na moslimskú vieru alebo bude čeliť za urážku proroka smrti. Ako 47 ročnú je súd na trest smrti už odsúdil.

Počas dnešného pojednávania na Najvyššom súde, trojčlenná porota sudcov poukázala na nekonzistentnosť svedectiev, ako aj na fakt, že samotný imán nebol priamym svedkom povedania danej vety. Za prepustenie ženy vyzval už pápež Benedikt XVI. Pápež František vo februári prijal rodinných príslušníkov odsúdenej ženy.

V Pakistane žije približne 2% kresťanov.

Tomáš Dominik

Lost Password

Sign Up