Právoslavie prechádza najhoršou schizmou od roku 1054. Rusi vinia Američanov

Dianie v Cirkvi Zo zahraničia

Ruská ortodoxná cirkev prerušila väzby s univerzálnou pravoslávnou cirkvou. Tento krok sa dá považovať za najhoršiu schizmu od roku 1054, kedy sa oddelili západná a východná cirkev.

Predstavitelia ruskej pravoslávnej cirkvi vo svojom stanovisku, ktorý zverejnili po synode v Minsku, uviedli ako dôvod prerušenia väzieb s konštantinopolským patriarchátom, rozhodnutie uznať samostatnosť ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorá po stáročia je spolu s bieloruskou pravoslávnou cirkvou pod  ruským patriarchátom.

Metropolita Hilarion vo svojom stanovisku spochybnil následne primát konštantinopolského patriarchu Bartolomeja I., ktorý je doposiaľ v pravosláví považovaný “za prvého medzi rovnými”, teda požíva neformálny titul pápeža.

Hilarion už minulý mesiac obvinil Spojené štáty s dlhodobej snahy “zničiť” ruskú pravoslávnu cirkev. “Zbigniew Brzezinski, známy americký politológ a poradca viacerým americkým prezidentom svojho času po rozpade Sovietskeho zväzu vyhlásil, že po zničení Sovietského zväzu treba zničiť pravoslávnu cirkev ako hlavnú silu, ktorá zostala. Toto sa deje teraz,” vyslovil sa pre televíziu Rossiya 24 Hilarion.

Ruská pravoslávna cirkev zvolala synodu do Minska dňa 15. 10., čím chcela podľa pozorovateľov poukázať aj na to, že bieloruská cirkev zostáva súčasťou ruského patriarchátu. Moskovský patriarcha pri tejto príležitosti nazval rozhodnutie Bartolomeja I. vyhlásiť ukrajinskú samostatnú cirkev za “bezhodnotné”, nakoľko považuje ukrajinskú cirkev za schizmatickú a preto “pravoslávna cirkev nemôže komunikovať s cirkvou, ktorá je v schizme.”

Na druhej strane práve ostatní veriaci upozorňujú, že do schizmy sa dostáva ruská cirkev, keď sa odrezáva od jednoty s univerzálnou pravoslávnou cirkvou reprezentovanou Bartolomejom I. Na synode ruská pravoslávna cirkev pozastavila právo veriacim pristupovať k sviatostiam mimo ich cirkevné spoločenstvo, čo je najviditeľnejší znak schizmy v pravoslávnej cirkvi.

Lost Password

Sign Up