Popularite Macrona v prieskumoch nepomohla ani vyhorená katedrála

Zo zahraničia

Efekt popularity, ktorý zaznamenal americký prezident Bush po páde dvojičiek, sa vo Francúzsku nedostavil. Požiar, ktorý vypukol na národnej pamiatke,  katedrále Notre Dame, síce zjednotil Francúzov, ale francúzskemu prezidentovi sa z tohto pozitívneho pocitu zjednotenia do osobných prieskumov takmer nič nepretavilo.

Macron sa snažil využiť požiar vo svoj prospech keď ešte v čase požiaru zriadil detašované pracovisko nedaľeko katedrály, odkiaľ mal koordinovať záchranné práce. Na druhý deň predstúpil pred Francúzov v televíznom prejave,  kedy oznámil, že do piatich rokov bude katedrála obnovená. Katedrála pritom bola katolíckej cirkvi v minulosti skonfiškovaná a patrí neustále do vlastníctva štátu.

Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý po ničivom požiari v katedrále Notre Dame uskutočnila agentúra Ifop, s prácou prezidenta Macrona je spokojných iba 29% Francúzov. Nespokojnosť vyjadrilo 69% respondentov. Prieskum, ktorý sa uskutočnil 20. apríla vykázal nezmenené údaje ako prieskum z marca. Macron sa nateraz nachádza v lepších číslach ako jeho predchodca Holland, ktorý prezidentský úrad opúšťal s popularitou iba 18%.

Zmenu nálad môže významnejšie ovplyvniť oznámenie Macrona o zmenách v politike štátu, ktorými bude chcieť znížiť nespokojnosť Francúzov so situáciou v krajine, ktorá vyústila do vlny protestov pod názvom „odpor žltých viest.“ Pozorovatelia nevylučujú, že v prípade, že navrhované opatrenia budú zásadné, časť stratenej podpory môže Macron znovuzískať.

Francúzsky prezident prešiel v uplynulom období krízou vládnutia, kedy ho opustili kľúčoví spolupracovníci, ktorí vyjadrili nespokojnosť so spôsobom ako vedie krajinu. Macron čelil aj množstvu škandálov, kedy bolo zverejnené, že míňal veľké peniaze z verejných financií na kaderníkov, či osobnú spotrebu.

Lost Password

Sign Up