Kanada vyčlenila 20 mld dolárov na financovanie potratov po svete

Zo zahraničia

Kanadský premiér Justin Trudeau v utorok ohlásil, že Kanada pod jeho vedením vyčlení ročne 1,6 mld dolárov na poskytovanie „reprodukčných práv žien vo svete,“ čo je termín používaný na uskutočňovanie potratov. Trudeau ohlásil, že táto podpora bude vyčlenená až do roku 2030, čo znamená, že Kanada vyčlení na tento účel takmer 20 mld dolárov.

V stanovisku vlády sa hovorí, že “financovanie umožní ženám a dievčatám prístup k zdravotníckym službám, ktoré potrebujú, vrátane bezpečnej a legálnej interupcie a budú podporou pre rozhodovanie sa žien čo urobia s vlastnými telami.”  

650 miliónov dolárov má byť vyčlenených počas nasledujúcich troch rokov na “propagovanie potratov vo svete.”

“Toto prináša zásadnú zmenu, ktorú pocíti 18 miliónov žien a dievčat v rozvojových krajinách,” uviedol Trudeau. Predseda vlády zároveň nepriamo zaútočil na Spojené štáty a protikandidáta z konzervatívnej strany, ktorý zastáva opačný postoj v otázke ochrany počatého života: “Sú politici tu v Kanade, ktorí túto iniciatívu nazvali exportovaním ideologickej agendy. Nemôžeme v tejto veci navzájom viac nesúhlasiť,” uviedol Trudeau.

Trudeau sa s francúzskym prezidentom snažia vyprofilovať ako obhajcovia reprodukčných práv žien v čase, kedy Spojené štáty pod vedením Trumpa vedú úspešný boj za ukončenie financovania potratov v zahraničí. Trumpova administratíva najnovšie zakázala výskumy na emryách a jednotlivé štáty USA úspešne prijímajú zákony o zákaze výkonu interupcii od momentu zaznamenanej činnosti srdca.


Lost Password

Sign Up