Hlavný favorit na prezidenta podpísal záväzok presadzovať “katolícke hodnoty” v Brazílii

Zahraničie Zo zahraničia

Víťaz prvého kola prezidentských volieb v Brazílii a celkový favorit na prezidenta, Jair Bolsonaro sľubuje voličom v hlavnom hesle svojej kampane, že za jeho vládnutia bude “Brazília nad všetkým a Boh nad každým.” Brazília bude 28. októbra v druhom kole rozhodovať o víťazovi na post prezidenta.

Z vyše dvanástich kandidátov postúpili Jair Bolsonaro a socialista Fernando Haddad. Desať dní pred rozhodujúcim dňom Bolsonaro podpísal “deklaráciu za presadzovanie katolíckych hodnôt do spoločnosti.”  Je v nej obsiahnutý záväzok bojovať za právo života vo všetkých fázach, bojovať za odstránenie akéhokoľvek zákona alebo nariadenia, ktoré umožňuje vykonávanie potratov, eutanázie, klonovania embryí a výskumu na nich. Zároveň sa zaväzuje chrániť rodinu tak, ako ju definuje učenie Katolíckej cirkvi. Bolsonaro taktiež vyhlásil boj “proti gender ideológii.” Dôstojnosť človeka sa zaväzuje chrániť bojom proti vykorisťovaniu, bojom proti drogovým kartelom a prostitúcii. Tento záväzok potvrdil aj 17. 10. na verejnej audiencii u arcibiskupom Rio de Janeiro, kardinálom Tempestom.

Bolsonaro v ekonomickej oblasti presadzuje privatizáciu štátnych podnikov, ktoré sú podľa neho príčinou masívnej korupcie v radoch politikov, ktoré ich využívajú na svoju podporu a podporu svojich politických strán. Taktiež presadzuje zavedenie práva nosiť zbraň, nakoľko masívna kriminalita drogových kartelov na uliciach spôsobuje, že štát nedokáže bezprostredne uchrániť občanov. Tretím bodom kampane je obmedzenie vlastníctva nerastného bohatstva zahraničných spoločností na území Brazílie.

Deklaráciu Bolsonaro zverejnil na sviatok Panny Márie z Aparecida, patrónky Brazílie. Bolsonaro bol veľkým prekvapením prvého kola brazílskych volieb, keď dokázal získať neuveriteľných 46% odovzdaných hlasov. Druhý za ním, Fernando Haddad, získal iba 29%.

Práve ľavicový kandidát Haddad má vo svojom programe záväzok “posilňovať reprodukčné právo žien,” čo je termín označujúcich presadzovanie potratovej politiky. Vyzýva na “posilnenie demokracie v Brazilii tým, že sa zastaví posilňovanie konzervativizmu v Brazílii.”

Tomáš Dominik

Lost Password

Sign Up