Trump odmietol obetovať nenarodené deti za dohodu o financovaní vlády.

komentare Zo zahraničia

Administratíva prezidenta Trumpa odmietla návrh dohody s Demokratickou stranou, ktorá by umožnila financovanie federálnej vlády za výmenu zmeny zahraničnej politiky, ktorá by poskytla podporu organizáciám vykonávajúcim a podporujúcim potraty vo svete.

Už vyše dvoch týždňov je ochromená činnosť približne 25% federálnych úradov uzavretých v dôsledku nepodpísania zákona o financovaní vlády. Trump odmietol podpísať zákon, pretože v ňom nebolo zahrnutých ním požadovaných 5 mld. USD na financovanie výstavby múru na hraniciach s Mexikom.

Demokrati navrhli Trumpovi legislatívne riešenie, vďaka ktorému by sa uvoľnili financie na fungovanie všetkých zložiek ministerstva vnútra a to do 8. februára a financovanie federálnych úradov do konca septembra 2019.

Demokrati od Trumpa za výmenu požadovali, aby súhlasil s obnovením financovania organizácií propagujúcich a vykonávajúcich potraty, ktoré v rámci politiky Protecting Life in Global Health Assistance, Trump zrušil hneď po nástupe do úradu. Druhou položkou, ktorú Demokrati požadovali, bolo uvoľnenie 37,5 milióna USD na Populačný fond OSN, z ktorého USA vystúpili v roku 2017 potom, čo podporoval politiku nútených potratov v Číne.

V stanovisku Bieleho domu sa píše, že „administratíva je pripravená pracovať s Kongresom na znovuotvorení činnosti agentúr, ale nebude akceptovať financovanie programov, ktoré mrhajú financiami daňových poplatníkov, ignorujúc pri tom akútne potreby národa pri ochrane hraníc.“

Demokrati podľa CNN plánujú navýšiť rozpočet Populačného fondu OSN o 700 miliónov USD. Podľa tejto správy prezident Trump nepodpíše žiaden zákon, ktorý bude meniť politiku USA v otázke reprodukčného zdravia a ktorý nebude obsahovať záväzok postaviť bezpečnostnú bariéru na ochranu hraníc. “Bez múru, nebude žiadna dohoda,” skonštatoval viceprezident Mike Pence.

Lost Password

Sign Up