Demokrati získali Snemovňu, Trump Senát. USA čaká chaotické vládnutie

Zo zahraničia

Prieskumy verejnej mienky boli pred včerajšími voľbami do amerického kongresu naklonené demokratom. Predpokladalo sa, že získajú kontrolu nad Snemovňou reprezentantov aj Senátom.

Demokrati hovorili o modrej vlne, ktorá zaplaví USA, čím naznačovali veľké víťazstvá pre demokratov. Výsledky však nepotvrdili žiaden veľký nástup demokratov. Aj napriek získaniu Snemovne, víťazstvá sú veľmi tesné a dokonca republikáni dokázali získať Floridu, kde mali získať demokrati víťazstvo so 7% náskokom. Všeobecne voľby boli sprevádzané veľkými rozdielmi oproti predpokladaným zisteniami prieskumných agentúr.

Nakoniec demokrati budú kontrolovať iba Snemovňu reprezentantov a republikáni udržali kontrolu nad Senátom. V praxi to znamená, že Trumpova administratíva bude veľmi obmedzená v prijímaní nových zákonov. Demokrati budú mať reálnu silu klásť silné prekážky pri riadení krajiny. Na druhej strane demokrati nebudú mať dostatočnú silu na to, aby dokázali Trumpa odvolať. Osobitne sa očakáva, že Trump bude mať problém v presadzovaní nových nominácií, v prijímaní zásadných zákonov a predovšetkým bude nútený vládnuť skôr pomocou dekrétov tak, ako svojho času Obama. Na druhej strane sa očakáva, že voči Trumpovi demokrati spustia vyšetrovanie aj v otázke platenia daní.

Výsledky sa očakávajú s presnosťou vyššou ako 95% okolo 11hod SEČ.

Lost Password

Sign Up