Biskupi žiadajú exkomunikáciu „katolíckeho“ guvernéra za povolenie potratov do dňa pôrodu

Zo zahraničia

Guvernér New Yorku za Demokratickú stranu, ktorý o sebe prehlasuje, že je katolíkom, by mal byť podľa dvoch amerických biskupov exkomunikovaný. Pripojili sa tak k výzve veriacich. Dôvodom má byť jeho podpis pod zákon o povolení potratov až do dňa pôrodu. Biskup Stika z Tennesse prehlásil, že „dnes sa ma pýtali, či by som tohto guvernéra exkomunikoval. Urobil by som to voči akémukoľvek poslancovi a aj guvernérovi, ktorí spadajú pod moju jurisdikciu.“ Exkomunikácia nie je podľa biskupa trest, ale je to spôsob, akým si má politik uvedomiť, že nežije v súlade s učením katolíckej Cirkvi. „Čo je moc, to je moc,“ uzavrel biskup.

V minulosti sa vyslovil kardinál Burke na adresu terajšej šéfky Snemovne Reprezentantov, Nensi Pelosi za Demokratickú stranu, ktorá presadzuje radikálnu abortívnu politiku až do posledného dňa tehotenstva vo všetkých štátoch USA, aby jej Cirkev odmietla prijímať Eucharistiu. V rovnakej situácii sa ocitli 14 katolícki kongresmani, ktorých prezývajú „krvavá štrnástka,“ ktorých hlasmi neprešiel zákon na zákaz potratov.

Emeritný pápež Benedikt XVI sa v minulosti jasne vyjadril, že mexickí poslanci, ktorí v krajine podporili presadenie zákona o potratoch, podliehajú automatickej exkomunikácii, do ktorej sa vystavili samotným aktom. Exkomunikovaná osoba nemá právo prijímať sviatosti vrátane Svätého prijímania, či cirkevného pohrebu. Ak tak napriek tomu urobí, je to svätokrádežné prijímanie. Toto upozornenie v minulosti uplatnili argentínski biskupi voči argentínskemu prezidentovi, ktorý mal podpísať zákon o potratoch, ktorý prijal parlament. „Týmto podpisom sa vystavujete automatickej exkomunikácii,“ uviedli biskupi.


Lost Password

Sign Up