Sv. Mária Goretti: Svätica čo obetovala svoju smrť za obrátenie vlastného vraha

svaty Život svätých

Svätá Maria Goretti sa narodila v roku 1890 ako jedno zo šiestich detí chudobným rodičom v meste Corinaldo v Taliansku.

V roku 1899 sa rodina presťahovala 40 kilometrov od Ríma a dostala možnosť mať ubytovanie za prácu na statku bohatého muža.

Nehnuteľnosť musela rodina zdieľať ešte s vdovcom Giovannim a jeho synom Alessandrom, ktorí bývali na druhom poschodí. Rodina mala právo si ponechať na živobitie všetko to, čo dopestovali nad kvótu, ktorú stanovil vlastník. Máriin otec však v roku 1900 bol poštípaný komárom a zomrel na maláriu. Mária mala iba 9 rokov.  

Aj napriek tomu, že Mária nevedela čítať, v roku 1901 prijala Prvé sväté prijímanie a rástla v cnostiach. Do kostola a na hodiny katechizmu chodila tak často ako mohla. Po smrti manžela musela Máriina matka Assunta chodiť pracovať na pole. Kvôli tomu musela Mária spolu so staršou sestrou prevziať úlohy v domácnosti. Varila, prala, umývala, starala sa o domácnosť. Navyše starala sa aj o poriadok pre rodinu Serenelli, ktorá bývala nad nimi.

Alessandro Serenelli bol mladý, hrubý a nevzdelaný muž, bez vzťahu k Bohu. Matka mu zomrela v psychiatrickej liečebni ešte keď bol malým dieťaťom a jeho otec bol alkoholik. Čím častejšie videl Máriu v dome, tým väčšmi rástla u neho sexuálna túžba. Mária jeho návrhy rozhodne odmietala s odôvodnením, že sexuálny styk mimo manželstva je smrteľným hriechom, ktorý keď je nevyznaný, je vstupenkou do pekla.  

Alessandrove sexuálne obťažovanie trvalo mesiace. Mária pred matkou o týchto slovných útokoch mlčala, pretože Alessandro jej pomáhal na poli s ťažkými prácami. Práve preto sa Mária rozhodla všetko zveriť Ježišovi v tichosti.

5. júla 1902 premohla Alessandra jeho hriešna túžba a zaútočil na Máriu. Keď sa nachádzala v kuchyni, prišiel skôr z poľa a sexuálne na ňu zaútočil s rozhodnutím zabiť ju ak sa mu nepodvolí. Tak sa aj stalo a deviatimi bodnutiami sa ju pokúsil zabiť, keď ho odmietla.  Maria mala necelých 12 rokov a Alessandro mal vtedy 20. Keď Alessandro nadobudol presvedčenie, že Máriu zabil, nechal ju v kuchyni a išiel na druhé poschodie do izby, kde sa zavrel. Mária sa však zázračne prebrala z bezvedomia a začala kričať o pomoc. Alessandro prišiel ešte raz do kuchyne a bodol ju ešte štyrikrát. Bolo zázrakom, že v kaluži krvi prežila aj tento útok až do momentu, kedy prišla jej matka z poľa.

Prenesená do nemocnice bola v rukách lekárov. Tí sa rozhodli Máriu operovať, ale bez anestézie, pretože sa báli, že by anestézia Máriu zabila. Úplne dehydrovaná prosila o pohár vody, ale nakoľko mala popraskané vnútorné cievy, lekári sa obávali, že nával vody ju ešte väčšmi ohrozí na živote. Nakoniec sa rozhodla prijať smäd za obrátenie hriešnikov rovnako ako Kristus na kríži a o vodu už nikdy nepoprosila.

Zavolanému kňazovi, ktorý jej dal posledné pomazanie povedala, že “Alessandrovi odpúšťam a chcem, aby bol so mnou v nebi.”

Alessandro bol odsúdený na 30 rokov väzenia. Nikdy neoľutoval svoj čin počas súdneho procesu a prehlásil, že sa bránil voči Márii, ktorá ho napadla. Po šiestich rokoch sa mu však zjavila Mária v cele a podala mu 14 lalií ako znak 14 bodnutí, ktoré dostala. Toto zjavenie Alessandra zmenilo a obrátil sa v živote. Vyznal svoj hriech nielen pred miestnym biskupom, ale aj pred veriacou obcou. Začal žiť príkladný život. Po prepustení z väzby sa stretol dokonca aj s matkou Márie a poprosil ju o odpustenie. Tá prehlásila: “Ak ti odpustila Mária a Boh, prečo by som ti nemala odpustiť aj ja?”

Alessandro zbytok života strávil ako vrátnik v kláštore a vstúpil do radu Františkánov. Dnes je mnohými považovaný za kandidáta na spustenie procesu svätorečenia. Mária bola svätorečená v roku 1950 Piom XII. Svätá Mária Goretti dnes patrí medzi najmladšiu svätorečenú v Cirkvi.

Lost Password

Sign Up