Slovenskom povedie extrémna krížová cesta, celkovo má 41 km

Zaujímavosti

Štyridsaťjeden kilometrov meria extrémna krížová cesta, ktorú môžu záujemcovia absolvovať aj na Slovensku. Zasvätená je bl. Titusovi Zemanovi. Ide o jedinečnú akciu, ktorá sa u nás koná po druhýkrát. Vo svete sa podobná akcia koná už v 25 krajinách a tento rok ju absolvovalo okolo 800 tisíc účastníkov. Má 14 zastavení a začne sa v piatok 12. apríla 2019 o 18:00 h svätou omšou v Kostole sv. Margity v Zborove v Bardejovskom okrese. Povedie na trase: Zborov – Chmeľová – Regetovka – Regietów – Skwirtne – Wysowa – Blechnarka – Stebnícka Huta (Hutisko) – Stebník – Zborov. Extrémna krížová cesta je dobrovoľná náboženská aktivita, nie je to organizované podujatie a účasť na nej je na vlastnú zodpovednosť.

“Jej účelom je priblížiť sa bližšie k Bohu, vyjsť s každodenného pohodlia, prekonávať svoje hranice. V tichu, v tme, veľa krát aj v kríze a bolestiach má človek možnosť zažiť niečo, čo ho dokáže v živote posunúť smerom dopredu v jeho duchovnom živote. Krížová cesta má 14 zastavení, kde má každý možnosť rozjímať nad zastaveniami ako aj nad svojím životom. Vedie prevažne po lesných a nespevnených cestách a je určená len fyzicky zdatné osoby,” avizujú organizátori na sociálnej sieti Facebook – Extrémna Krížová Cesta – Zborov. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 3. apríla 2019 TU. Po tomto dátume sa dá prihlásiť tiež, ale účastník už nedostane štartovací balíček (mapu, zastavenia, darček na pamiatku

Trasa má medzinárodný charakter a na dvoch miestach prekračuje poľsko-slovenskú hranicu. Z väčšej časti prechádza pozdĺž turistických chodníkov, ktoré vedú predovšetkým cez les a lúky. Účastník bude prechádzať takisto cez vyľudnené rusínske dediny a obce s viacerými vierovyznaniami. Približne v polovici trasy sa nachádza kúpeľné mesto Wysowa Zdrój. Táto trasa je charakteristická tichom, pokojom a všadeprítomnou prírodou. V poľskej obci Regetów je niekoľko bobrých hrádzi.Trasa má aj historický rozmer – vedie oblasťou, ktorá je poznačená stopami Prvej svetovej vojny (nachádzajú sa tu početné vojenské cintoríny) a poľskej Bardskej konfederácie. Naopak, nad obcou Zborov sa na neďalekom kopci týčia zrúcanina stredovekého hradu. 

Pre fyzicky menej zdatných je pripravená aj II. trasa zasvätená bl. Zdenke Schelingovej, ktorá sa pôjde o deň neskôr, v sobotu 13. apríla 2019 od 14:00 hod kostola sv. Margity v Zborove.

Zdroj: TKKBS

Lost Password

Sign Up