Päť regionálnych kresťanských tradícií bolo zapísaných do Zoznamu UNESCO

dianie Dianie v Cirkvi Zaujímavosti

Päť regionálnych kresťanských tradícií bolo zapísaných do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Na poslednom zasadnutí výboru v decembri v Bogote bolo zapísaných do zoznamu 42 regionálnych kultúrnych tradícií.

Jednou z nich je byzantský spev, ktorý je dvetisíc rokov živou kultúrou a zároveň kompletným hudobným systémom. Rozvíjal sa v časoch byzantského cisárstva. Liturgické texty východnej cirkvi sú nespochybnititeľne zviazané s duchovným životom a náboženským kultom.

Do zoznamu bol tiež zapísaný sviatok slávený v talianskom meste L’Aquila. Začal sa sláviť po vydaní buly, v ktorej pápež Celestín v roku 1294 schválil úplné odpustky pre tých, ktorí po sviatosti zmierenia a prijatí Svätého prijímania navštívia Baziliku Santa Maria di Collemaggio medzi vešperami 28. augusta a 29. augusta.

Do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva bol zapísaný aj sviatok Epifánie (Timkat) v Etiópii. Je to „farebný sviatok“ na počesť Ježišovho krstu v Jordáne, ktorý priťahuje milióny veriacich etiópskej pravoslávnej cirkvi Tewahedo a turistov.

Do zoznamu boli zapísané aj ďalšie dve kresťanské tradície: procesia Svätého týždňa v Mendrisio vo Švajčiarsku a oslava sviatku Najsvätejšej Trojice v La Paz v Bolívii.

TK KBS

Lost Password

Sign Up