Slovensko vypovedalo ratifikáciu Istanbulského dohovoru právne korektným spôsobom

dianie Zaujímavosti

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes odmietli Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu, ktorý je známy aj ako Istanbulský dohovor. Hlasovalo proti nemu 96 zo 113 prítomných členov zákonodarného orgánu.

Poslanci podľa ústavných právnikov pri tomto treťom hlasovaní odmietli Istanbulský dohovor spôsobom, ktorý je právne korektným spôsobom a nedáva priestor pre jeho ratifikáciu ani v prípade, že by prezidentka republiky chcela rozhodnúť inak.

Pred samotným hlasovaním sa pokúsil poslanec za stranu Sloboda a Solidarita Ondrej Dostál dať návrh, aby parlament prerušil rokovanie parlamentu o tomto dohovore do 13. marca 2020. Medzi návštevníkmi parlamentu, ktorí sa prišli pozrieť na hlasovanie bol aj kňaz Marián Kuffa, ktorý patril k najviditeľnejším tváram odporu tohto dokumentu. Vyše tri roky organizoval modlitbové ružencové stretnutia, ktoré mali za cieľ združiť ľudí k modlitbe za vypovedanie tohto dohovoru.

Platená politická reklama

Istanbulský dohovor bol prijatý v Istanbule v roku 2011. Radičovej vláda, ktorej súčasťou bolo aj KDH priniesli svojím podpisom Istanbulský dohovor na Slovensko. Podľa pôvodného zámeru malo Slovensko Istanbulský dohovor ratifikovať v roku 2013. Zastáncovia dohovoru predstavovali dokument ako nástroj boja proti týraniu žien. Štefan Kuffa, brat Mariána Kuffu uviedol v Ružomberku: “My nie sme banánová republika, kde je možné beztrestne týrať ženy. Máme na to príslušné zákony. Diabol je otec všetkých lží a vždy klame pri význame pojmov. Zabitie dieťaťa nazve prerušením gravidity, ako keby ste mohli pokračovať po prerušení cesty. A Istanbulský dohovor je dokument pre presadenie vyše 70 rodov. Je to tupenie ľudí.”

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) 10. februára požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby udelila splnomocnencovi vlády SR možnosť stiahnuť podpis z ratifikačnej zmluvy dohovoru. Prezidentka premiérovi navrhla, aby sa vláda obrátila na Ústavný súd SR s tým, že bude rozhodnutie poslancov rešpektovať, pokiaľ o pristúpení alebo nepristúpení k Istanbulského dohovoru rozhodne ústavne predpísaným spôsobom.

Lost Password

Sign Up