KDH vidí za Záborskej stranou „diabla“

NajnovsieBlogy

Keď ohlásila po 30 rokoch Anna Záborská odchod z KDH, Alojz Hlina na to reagoval slovami, že deje sa tak „práve v týždni modlitieb za jednotu kresťanov.“ Každý birmovanec vie, že zmysel modlitieb za jednotu kresťanov  nie je v tom, aby boli kresťania v jednej politickej strane, ale aby všetci mohli prijímať spoločne Eucharistiu, pretože Telo Kristovo je symbolom jednoty. Kým sa tak stane musia si všetky náboženstvá byť isté, že rozumejú rovnako, čo sa v Eucharistii skrýva. To dnes nie je stále ten prípad. Ak to Hlina urobil z nevedomosti, tak toto je vysvetlenie. V rovnakom duchu Hlina povedal, že KDH je matkou všetkých matiek. Veriaci ľudia vedia, že matkou všetkých matiek nie je KDH, ale Svätá katolícka Cirkev.

To, že zrejme nejde len o náhodný výkrik predsedu strany, ale skôr premyslenú novú komunikačnú stratégiu, nasvedčuje najnovší blog na Postoji od reprezentanta KDH, ktorý pod logom strany uviedol na adresu avizovanej Záborskej strany nasledujúce:

„Je ohlásený vznik ďalšej kresťanskej strany. Čo je však za tým ? Je to diabol, satan, čert nazvite si ho ako chcete (…) Diabla ohrozuje a znechucuje jednota kresťanov, lebo tak sú silnejší. Buďme silní a buďme jedno, tak dokážeme najviac.”

To, že v jednote je sila, je nielen náboženská, ale aj logická úvaha, proti ktorej sa nedá nič namietať. Jednota však neexistuje, ak nie je zhoda v základných fundamentoch, aj keby bol rovnaký názov. KDH neatakuje teraz KDŽP ktoré vzniklo na ulici v zime, zbieralo podpisy a do stanov ako jediné si dalo záväzok, že “nevstúpi do vlády, ktorá nezvýši ochranu počatého života.” KDH to v blogu nazvalo spojením “no načo” a odmietlo túto vetu na sneme do stanov prijať. Je logické, že cesty oboch skupín sa rozišli na jasnej a podstatnej hodnotovej veci. Atakovať zakladateľov tejto strany a vidieť v nich “diabla” by bolo diabolské a silný odkaz všetkým 16 000 ľuďom, ktorí vznik strany podpísali.

KDH preto neatakuje stranu, čo má čitateľnú agendu ochrany života, ale vadí im úmysel, ktorí pripisujú Záborskej. Je logické, že politici, ktorí pošliapali ochranu života dnes predpokladajú, že v Záborskej kroku opustiť KDH je rovnaká motivácia aká bola u nich, keď odmietli zadefinovať život ako prioritu, teda že tak robí rovnako ako oni, kvôli funkciám. Hovoria o eurovoľbách a za novou stranou má byť podľa predsedu KDH podpora Smeru. Hovoriť toto na adresu Záborskej v čase, kedy do KDH vstupuje ako nová posila bývalý splnomocnenec smeráckej vlády za výstavbu ciest, je veľká kreativita.

KDH má však v jednom pravdu. Nedáva veľkú logiku, prečo Záborská chce vstúpiť do kúpenej politickej strany a nie do strany, ktorá vznikla v zime na uliciach vyzbieraním podpisov, ktoré sú reálnym odkazom vôle ľudí. Túto odpoveď si však budú musieť nájsť tí, čo kúpený projekt uprednostnia. Určite by odpoveď nemali dávať ľudia, ktorí vymenili vidinu funkcií za čitateľný a merateľný záväzok presadzovať hodnoty.


Lost Password

Sign Up