Neodstúpenie Čaputovej je pre Hlinu problémom navyše

komentare

Na najbližšej Rade KDH si delegáti mali vybrať z podpory medzi kandidátmi na prezidenta, Mikloškom a Mistríkom. KDH pozvalo na Radu KDH aj Františka Mikloška, aby prišiel vysvetliť delegátom, prečo by mali voliť jeho a nie Mistríka. Už táto idea bola pre Mikloška a kresťanských voličov dosť ponižujúca, že na pôde KDH sa má kresťanský kandidát zaliečať, aby prehovoril delegátov, že je lepší ako liberál Mistrík.

Dnešné ohlásenie Čaputovej, že sa nevzdá kandidatúry na prezidenta v prospech Mistríka, tento rébus pomohol vyriešiť. Neexistuje teraz žiaden argument, ako by KDH vedelo vysvetliť, prečo z trojice Mistrík, Čaputová a Mikloško, dôveru získal Mistrík alebo Čaputová. Mikloško pozvanie na Radu KDH odmietol a odmietol aj rokovať s Hlinom. Odôvodnil to de facto tým, že ľudia v KDH ho za tie dlhé roky, čo bol v strane v čase, kedy Hlina bol ešte fanúšikom Mečiara, poznajú a vedia kto je. Druhý dôvod je, že ak by išiel na rokovania s Hlinom, stratil by nádych nadstraníckeho prezidenta. Podpora KDH pre Mikloška bude mať trpký nádych, nakoľko Hlina nebude môcť vysielať signál, že to “vyrokoval.” Bude musieť zaťať zuby, zavrieť oči a odkomunikovať, že KDH je hrdé na rozhodnutie, ktoré prijalo a vždy vedelo, že Mikloško je najlepší kandidát a preto ho podporuje. Nebude to uveriteľné a prichádza to neskoro. Pre predsedu KDH to bude deň veľkých kompromisov. Ten druhý totiž súvisí s návratom Jána Figeľa, ktorý vzniesol požiadavku, aby získal lukratívne posledné miesto na kandidátke do europarlamentu. Posledné miesto je najlukratívnejšie hneď za prvým. Ľahko sa krúžkuje, vzbudzuje súcit a dáva výhodu v kampani voči iným kandidátom. Ján Figeľ je rovnaká stará garda ako Hrušovský, ktorej vyhlásil Hlina vojnu. Nazvať Figeľa otcom zakladateľom a nie aj Hrušovského, Čarnogurského a Záborskú, je provokujúce.

Hlina však tým, že súhlasí s kandidatúrou Figeľa do europarlamentu, robí rozumný mocenský ťah. Hlina vie, že Ján Figeľ si vie predstaviť kandidovať z posledného miesta vo voľbách aj do NRSR, čo je pre Hlinu osobný problém, nakoľko hrozí, že Figeľ ho prekrúžkuje. Preto je pre predsedu KDH prijateľnejšie sa Figeľa zbaviť tak, že obetuje miesto Štefanca v europarlamente a použije na to túžbu Figeľa mať popri funkcii vyslanca EÚ aj funkciu europoslanca.

Michal Patrovič


Lost Password

Sign Up