Assisi slávi „Perdono“ – slávnosť Porciunkuly spojenú s odpustkami

katecheza

V piatok 2. augusta vrcholí v talianskom Assisi každoročný odpustový sviatok Panny Márie Anjelskej v Porciunkule, spojený s možnosťou získať za obvyklých podmienok kajúcnosti, modlitby a prijatia sviatostí plnomocné odpustky, ktorá je rozšírená aj na všetky farské a všetky františkánske kostoly vo svete.

„Pán nekoná zázraky s tými, čo si o sebe myslia, že sú spravodliví, ale s tými, čo vedia, že sú núdzni a sú ochotní otvoriť mu srdce.“ Týmto odkazom cez Twitter sa dnes prihovoril Svätý Otec František.

V evanjeliovom čítaní dnešného dňa z Matúšovej 13. kapitoly čítame o Ježišovej návšteve synagógy v rodnom Nazarete, ktorú jeho rodáci prijali negatívne a pohoršovali sa na ňom, na čo im on povedal: „Proroka si všade uctia, len nie v jeho vlasti a v jeho dome.“ Matúš túto epizódu uzatvára slovami: „A pre ich neveru tam neurobil veľa zázrakov“.

Sviatok Porciunkuly, ktorý sa viaže na mystické videnie sv. Františka z roku 1216, sa v Taliansku označuje jedným slovom „Perdono“. V Bazilike Panny Márie Anjelskej sa hlavný program začal vo štvrtok 1. augusta po predchádzajúcej trojdňovej duchovnej príprave. Otváraciu slávnosť spojenú s procesiou viedol včera o 11. hodine generálny minister Menších bratov P. Michael Perry OFM.

Večer kráčala okolo Baziliky Panny Márie Anjelskej procesia so zažatými sviecami.  Dnešnú slávnostnú svätú omšu dopoludnia celebroval miestny biskup Mons. Domenico Sorrentino. Medzi sprievodné podujatia už tradične patrí aj františkánska púť mládeže „Marcia Francescana“, ktorej 39. ročník vrcholí v Assisi dnes popoludní. Okrem toho sú na programe aj koncerty umeleckých telies rozličných žánrov.

Odpustky, ktoré možno priamo v Porciunkule získať po celý rok, sa od poludnia 1. augusta až do polnoci 2. augusta rozširujú na všetky farské kostoly sveta, ako aj na všetky kostoly františkánov.

VATICAN NEWS

Lost Password

Sign Up