Vražda novinára môže Saudskú Arábiu posunúť pod vplyv Ruska a Číny

Ekonomika

Saudská Arábia pokračuje v plánoch uskutočniť prestížne investičné forum, ktoré nazvala “Davos v púšti.” Jeho cieľom bolo pritiahnuť predstaviteľov svetovej ekonomiky a hospodárstva s cieľom prilákať nové investičné projekty do krajiny a pomôcť jej s jej historickou transformáciou. Cieľom kráľovstva je do roku 2030 spraviť zo Saudskej Arábie krajinu nezávislú od exportu ropy.

Plány na úspech komplikuje situácia okolo zavraždeného novinára, ktorá čoraz viac nasvedčuje tomu, že sa uskutočnila so súhlasom štátu. Investičná akcia sa takto ľahko môže stat pravým opakom toho, čo bolo jej cieľom – ukázať medzinárodnú atraktivitu Saudskej Arábie. Predstavitelia ministerstiev hospodárstva, financií, ako aj prezidenti korporácií vyhodnocujú dnes Saudskú Arábiu ako príliš veľké reputačné riziko na to, aby ju legitimizovali svojou prítomnosťou. Pozorovatelia nevylučujú, že fiasco okolo investičného fora môže ešte oslabiť pozíciu Mohammed bin Salmana, korunného princa, ktorý je de facto vládcom Saudskej Arábie a vybraným nasledovníkom kráľa.

Ekonomická realita krajiny hovorí, že 4,5 milióna mladých Saudov vstúpi na trh práce do roku 2030 a ekonomika bude musieť prejsť veľkou transformáciou, ak chce zvládnuť tento prísun pri zachovaní sociálneho zmieru. Podľa konzultačnej spoločnosti McKinsey, Saudi budú potrebovať investície vo výške 4 bilióny dolárov, aby dokázali vytvoriť 6 miliónov pracovných miest. Tento počet je trikrát väčší, ako dokázala krajina vytvoriť od roku 2003 do roku 2013.

V prípade, že túto transformáciu krajina neuskutoční, miera nezamestnanosti presiahne 20%, čo je o 8% viac oproti úrovni v tomto roku. Nezamestnanosť medzi 20 – 25 ročnými je v súčasnosti 30% a kráľovská rodina sa obáva vypuknutia možnej “arabskej jari” v krajine.
Investičné forum najnovšie bojkotujú aj všetky významné západné denníky. Svoju účasť odriekli Svetová banka, Medzinárodný menový fond, banky JP Morgan, najväčší investičný fond na svete Blackrock, Uber a iný.
Podľa Ayham Kamela z Euroasia Group – poprednej poradenskej skupiny, okolnosti okolo novinára a vyhranený postoj západu môžu viesť k tlaku buď na zmenu mocenských pomerov v saudskoarabskej rodine alebo v prípade, že princ Mohammed bin Salman má dostatočne silnú pozíciu, aby medzinárodnému tlaku odolal, môže prísť k posilneniu spolupráce medzi Saudskou Arábiou a krajinami ako Čína a Rusko.

Lost Password

Sign Up