Americký deficit vystrelil o 17%, je najvyšší od 2012

Ekonomika

Deficit USA oproti minulému roku astronomicky vyletel na úroveň 779 mld. USD. Takúto vysokú úroveň naposledy vykazoval v čase hospodárskej krízy v roku 2012, v čase vrcholiacej recesie. Údaje zverejnilo ministerstvo financií v októbri, nakoľko rozpočtový rok v USA sa končí v 30. septembra. Nárast deficitu je v protiklade s rastom ekonomiky. Minister financií Munich zdôraznil, že nárast deficitu nie je primárne spojený s dopadmi daňovej reformy, ale s vyššími výdavkami na armádu.

Medzi najväčšie položky, ktoré zaznamenali nárast vo výdavkoch patria popri výdavkoch na obranu aj náklady na sociálny systém a nárast  úrokov na dlh. Minulý rok USA vydali až 522 miliárd USD na splácanie úrokov, čo je 14% zo všetkých rozpočtových výdavkov.

Naposledy USA vykázali prebytok príjmov nad výdavkami v roku 2001. Výbor pre zodpovedný rozpočet upozorňuje, že budúci rok môže deficit dosiahnuť až 1 bilión USD. Biely dom reagoval na nárast deficitu ako na prechodný jav, ktorý sa podarí vyriešiť nárastom ekonomiky v dôsledku zníženia daní a zvýšenej ekonomickej aktivity. „Prezident si je vedomý skutočností prameniacich z výšky dlhu. Zvýšená ekonomická aktivita prinesie nárast rozpočtových príjmov,“ uviedol Biely dom.

Trump realizoval v uplynulom roku najväčšiu reformu daňového systému za desaťročia, sprevádzanú zjednodušením daňového zákona a znížením daní. Podľa ministerstva sa výpadok z firemných daní podarilo vyrovnať príjmom daní fyzických osôb.

Lost Password

Sign Up