Predpovedal veľkú finančnú krízu, teraz vysvetluje, prečo vyletí cena zlata

Ekonomicke spravodajstvo Ekonomika komentare

Peter Schiff je jeden z najznámejších investorov v USA a ako jeden z mála, ktorí veľmi presne predpovedali masívnu krízu s nehnuteľnosťami v USA v roku 2008. Peter Schiff zarobil v tomto období aj na obchodoch so zlatom. Tento týždeň vyjadril Schiff na svojom portáli presvedčenie, že svet prechádza kvôli centrálnym bankám, ktoré natlačili peniaze bez toho, že by boli kryté reálnou hodnotou, najväčšou bublinou v dejinách. Víťazom tejto politiky bude podľa neho zlato a vysvetľuje, prečo zdražie až nad úroveň 5000 USD.

Správy o tom, že americká ekonomika je v dobrom stave a nedávny masívny výpredaj na akciovom trhu je len korekciou, považuje za nepravidvé. „Americká ekonomika je v ešte väčšej bubline ako akciový trh. Donald Trump povedal, že keď bol zvolený za prezidenta, ekonomika sa nachádzala pred kolapsom, ale keďže bol zvolený, dokázal tieto problémy vyriešiť a vybudoval silnú ekonomiku. Má pravdu v jednej veci. Naozaj ekonomika bola na prahu kolapsu, ale teraz je na prahu ešte väčšieho kolapsu. Jediné čo urobil, že do bubliny pustil viac vzduchu. Ten pád bude len z väčšej výšky.“

Kríza z roku 2008 sa skončila vyberaním ziskov na trhu so zlatom a posilnením amerického dolára, čo Schiff pri blížiacej sa kríze vidí naopak: „zlato vyletí hore a dolár pôjde dole. Recesia spojená s infláciou bude ešte viac bolestivá. V roku 2008 keď udrela kríza, prišlo k poklesu ceny zlata. Bolo to preto, že zlato sa nachádzalo vtedy na historicky vysokých úrovniach okolo 1000 USD za uncu. Ľudia kupovali zlato od roku 2001, kedy unca stála 300 USD. Keď vypukla kríza, investori mali vysoké zisky a začali predávať,“ dodáva Schiff.

Podľa Schiffa dnešná situácia na trhu zlata je oproti predošlej kríze opačná: “Zlato je 40% pod úrovňou svojho maxima a nálada nie je voči zlatu pozitívna. V skutočnosti veľké hedžové fondy majú krátke pozície na trhu so zlatom, teda predávajú zlato, ktoré si od iných požičali a budú ho musieť vrátiť, čo urobia tým, že ho nakúpia a vyvolajú po ňom ešte väčší dopyt. Keď cena zlata nebude klesať, ale naopak zvýši sa nákup, tieto fondy budú musieť rýchlo zatvárať svoje pozície prostredníctvom nákupu zlata, aby ho vrátili tým, ktorí im ho požičali. Ak udrie teraz kríza, nikto nesedí na zlate s veľkým profitom. V roku 2008 bol naopak dolár na historickým minimách. Každý voči doláru v krátkej pozícii, teda ho predával. Dnes je to naopak, dolár je silný. Dôvod prečo v 2008 bol dolár slabý bol, že sme mali veľký rozpočtový deficit a negatívnu obchodnú bilanciu. Dnes sú tieto deficity ešte väčšie. Táto kríza zasiahne dolár silno, pretože to bude kríza amerických štátnych dlhopisov.“

Schiff predpokladá, že cena zlata sa bude pohybovať v rozmedzí 5000 – 10 000 dolárov za uncu, pretože kríza bude sprevádzaná recesiou, čo prinúti FED vrátiť sa k ďalšiemu zníženiu úrokových mier k nule a novej vlny tlačenia peňazí. FED sa bude musieť rozhodnúť, buď bude chcieť zachrániť dolár, teda zvýši v čase krízy úroky, ale kríza bude pre ľudí neúnosná alebo obetujú dolár, aby predišli finančnej kríze a vtedy zaplavia trh ďalšími dolármi. Z toho bude profitovať zlato,“ uzatvára Peter Schiff.

Lost Password

Sign Up