Zomrel Kobe Bryant: Legenda, ktorú v živote zachránila katolícka viera

dianie Zaujímavosti Zo zahraničia

Včera vo veku 41 rokov zomrela pri tragickej nehode helikoptéry basketbalová legenda, Kobe Bryant. Na palube bola aj jeho mladšia dcéra.

Kobe Bryant bol jednou z najväčších postáv športu. S basketbalom sa rozlúčil 13 apríla v zápase, kde strelil neuveriteľných 60 bodov. Počas 20 ročnej kariéry sa dostal na najvyššie priečky NBA. Stal sa päťkrát víťazom NBA, je držiteľom dvoch olympijských medailí, 18-krát bol nominovaný do All-Star tímu a je tretím hráčom s najviac dosiahnutými bodmi v dejinách NBA. Málo ľudí však vie, že to, čo v jeho živote bolo najdôležitejšie bola katolícka viera. Práve jej znovuobjavenie našiel v najhorších chvíľach svojho života.

Kobe Bryant bol vychovávaný v katolíckej rodine a časť svojho života dokonca strávil v Taliansku. Ako 17 ročný bol nominovaný do NBA. V katolíckom kostole mal sobáš s Vanessou Laine. Jeho život bol poznačený samým úspechom až do momentu, kedy spravil omyl svojho života.

V roku 2003 bol Kobe Bryant obžalovaný zo znásilnenia cudzej ženy. Priznal, že mal sexuálny vzťah s dotyčnou ženou, ale nikdy podľa neho neprišlo k znásilneniu. Nakoniec sa spor vyriešil mimosúdne. Bryant sa verejne ospravedlnil a prežil verejnú potupu. Následne sa od neho odvrátili viacerí dôležití sponzori. V roku 2011 jeho manželka požiadala o rozvod. V tomto okamihu sa Bryant prinavrátil ku katolíckej viere. Pre časopis GQ to v roku 2015 okomentoval nasledujúcim spôsobom: “Som katolík, vyrastal som v katolíckej rodine, moje deti sú katolíci. Mojou najväčšou pomocou v tomto čase bol rozhovor s kňazom. Kňaz sa ma spýtal: “Znásilnil si ju?” Odpovedal som “Nie.” Pokračoval: “Máš dobrého právnika?” “Áno, patrí medzi špičky.” “Tak potom sa tým nezaoberaj. Boh nikdy nepripustí na človeka skúšku, ktorú by neuniesol,” poznamenal kňaz. Bryant priznal, že práve rozhovor s kňazom ho nasmeroval naspäť k viere.

Po viacerých zložitých rokoch sa nakoniec zmieril s manželkou a rozhodli sa spolu žiť naďalej. Založili nadáciu Kobe and Vanessa Bryant Family Foundation (KVBFF). Táto charitatívna organizácia sa venuje pomoci pre mladistvých, osobitne bezdomovcov.

Bezdomovcov si vybral preto, že veľa ľudí ich obviňuje z toho, že ich osud je následkom ich zlých rozhodnutí. Bryant práve na nich chcel ľuďom zvýrazniť, že všetci v živote robia chyby a zlé rozhodnutia, ale tie sú príležitosťou pre poskytnutie pomoci a milosrdenstva zo strany druhých. Práve toto je podstatou kresťanstva, pomôcť druhým tak skutkami telesného, ako aj duchovného milosrdenstva. “Riešenie nie je zostať s prekríženými rukami.” Bryant zdôrazňoval, že práve Katolícka cirkev je tým domovom a matkou, ku ktorej sa hriešnik vie vrátiť keď ho život privedie na pokraj vlastnej záhuby.

Lost Password

Sign Up