USA vyzvali EÚ, aby pomohli zabrániť OSN pretlačiť potraty vo svete ako základné ľudské právo

dianie Zaujímavosti

Predstavitelia prolife organizácií vysoko ocenili najnovšiu aktivitu administratívy Donalda Trumpa, ktorá sa postavila proti snahe OSN vyhlásiť potraty za celosvetové ľudské právo. Minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyzval listom aj ostatné krajiny sveta, aby sa pridali na stranu OSN a podporili snahu USA chrániť život vo svete.  

List ministra zahraničných vecí nasleduje potom, čo vlády USA, Brazílie, Haiti, Ghany, Indonézie, Nigérie a Saudskej Arábie podpísali prehlásenie, že odmietajú používať slovník “sexuálne a reproduktívne práva,” v slovníku svojích zákonov.

Podľa administratívy Trumpa sa propotratoví aktivisti « motajú okolo OSN » a snažia sa cez nejasnú terminológiu ako práve cez slovné spojenie “sexuálne a reproduktívne práva” a “komprehensívne sexuálne vzdelávanie” presadiť celosvetovo potraty a to aj v krajinách, kde doposiaľ potraty nie sú ani zákonom regulované, pretože je v nich úcta k životu v miere, že potraty sú z prirodzeného práva odmietané.

USA sa obrátilo aj na predstaviteľov EÚ a požiadalo o podporu pri vetovaní dokumentov prijímaných a pripravovaných na pôde OSN. Americká administratíva v liste píše, že “každý národ má mať slobodu a právo ochraňovať život nenarodených detí,” a treba zabrániť , aby nadnárodná organizácia tomu zabránila.

Európska únia pod vedením novej komisárky zo strany nemeckých kresťanských demokratov naopak razí opačnú cestu, keď chce zobrať suverénne právo jednotlivým krajinám EÚ rozhodovať o svojích kultúrno-etických otázkach. Nedávno prehlásila, že medzi jej priority patrí prinútiť všetky krajiny EÚ, aby prijali tzv. Istanbulský dohovor. Ursulu von der Leyen podporilo na post šéfky komisie aj KDH a zástupca KDH v europarlamente Ivan Štefanec vyjadril po jej zvolení « veľkú spokojnosť. »

Trumpova administratíva vyjadrila, že je « veľmi znepokojená agresívnou snahou » reinterpretovať medzinárodné právo a presadzovať zahraničné politiky, ktoré oslabujú aj Spojené národy. »  

V apríli Spojené štáty americké zablokovali iniciatívu nemeckej vlády vedenej kresťanskými demokratmi, aby boli potraty vykonávané v bývalých vojnových zónach. Po tlaku USA tento návrh na pôde OSN neprešiel.

Americká administratíva vyzvala zároveň krajiny, aby sa zaviazali, že po vzoru USA nebudú financovať v zahraničí potraty nevinných detí.

Na TV Lux slovenský kňaz Juraj Vittek v relácii vKontexte prehlásil, že Trumpa podporujú len takí katolíci, ktorí “sú fundamentalisti a radikáli.” V USA je možné de facto voliť len dve politické strany Republikánov a Demokratov. Kto nevolí Trumpa má teda možnosť voliť Demokratickú stranu, ktorá pretláča potraty do deviateho mesiaca tehotenstva.

Lost Password

Sign Up