Uplynulo 75 rokov od úmrtia bl. Anny Kolesárovej z Vysokej nad Uhom

dianie

Slovensko si dnes pripomína 75 rokov mučeníckej smrti Anny Kolesárovej z Vysokej nad Uhom. Ide o prvú laičku, ktorá bola na Slovensku blahorečená. Rodáčku z Vysokej nad Uhom pri Michalovciach v závere druhej svetovej vojny zastrelil vojak sovietskej armády (22. novembra 1944). Mladé dievča zomrelo, aby si zachovalo nevinnosť. Dekrét o mučeníctve šesťnásťročného slovenského dievčaťa schválil pápež František, za blahorečenú ju vyhlásili 1. septembra 2018.

“Pripojila sa k zástupu svätých a pozýva nás do ich spoločenstva. Je krásne vidieť, ako sa mení človek. Ankin príbeh zmenil príbehy mnohých. Dnešný deň chcem poďakovať blahoslavenej Anke, za jedno správne rozhodnutie, ktoré pomohlo už doteraz mnohým mladým urobiť rozhodnutie ktoré chráni lásku, čistotu a vzťahy. Nech jej príbeh pokračuje v životoch každej generácie, počnúc deťmi a mladými. Nech spoločenstvo zdravých vzťahov tu na zemi nás pripravuje vstúpiť raz do spoločenstva svätých, kam nás naša blahoslavená Anka pozýva,” prihovára sa na sociálnej sieti rektor Pastoračného domu Anny Kolesárovej Pavol Hudák.

“Bl. Anka, ďakujeme ti za tvoju obetu, ktorá priniesla obrovské požehnanie a milosť. Stala si sa skromnou sviecou, ktorá v tme súčasného sveta svojou žiarou ukazuje smer kadiaľ ísť, aby sme došli do cieľa, ktorým je nebo. Bielymi ružami ťa chceme privítať na Púti zrelosti, ktorá zajtra začína. Zverujeme do tvojho príhovoru všetkých, ktorí tu do tvojho rodiska prichádzajú. Prosíme ťa o pomoc a ochranu pre tvoje Pastoračné centrum vo Vysokej nad Uhom. Blahoslavená Anka Kolesárová, oroduj za nás,” uviedol Hudák.

Anna Kolesárová sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom v okrese Michalovce. Jej život poznačilo rozhodnutie, ktoré si sama zvolila – radšej smrť než stratu panenstva. V závere druhej svetovej vojny ju zastrelil sovietsky vojak, ktorému sa odmietla podvoliť. Zomrela 22. novembra 1944 vo svojej rodnej obci, kde je aj pochovaná. Vo farskej kronike v Pavlovciach nad Uhom sa o jej smrti nachádza zápis z roku 1944, ktorý urobil tamojší farár – dekan Anton Lukáč. Svedectvo podpísalo päť svedkov. Pri tomto hrdinskom čine ju podľa zápisu posilňoval eucharistický Kristus, lebo predtým pristúpila k svätej spovedi a k svätému prijímaniu. Jej hrob je dodnes cieľom pútnikov z celého Slovenska, najmä z radov mládeže. V jej rodisku sa od roku 1999 konajú púte radosti. Veková hranica pútnikov sa rozšírila aj na staršiu generáciu, ktorá je na toto miesto „priťahovaná“ zvlášť po blahorečení.

Podrobnosti o živote Anny Kolesárovej sú na webovej stránke annakolesarova.sk.

TK KBS

Lost Password

Sign Up