Svätý Otec slávi omšu za zosnulých biskupov, traja sú zo Slovenska

dianie

Vo štvrtok 5. novembra o 11. hodine bude Svätý Otec sláviť pri Oltári katedry vo Vatikánskej bazilike svätú omšu za 169 zosnulých kardinálov a biskupov, ktorých si Pán povolal do večnosti za posledný rok. Traja z nich majú pôvod na Slovensku. Svätú omšu bude vysielať v priamom prenose Televízia LUX.

Z členov Kardinálskeho zboru zomrelo za posledný rok šesť osobností: člen rehole augustiniánov kardinál Prosper Grech pôvodom z Malty, taliansky kardinál Renato Corti, kardináli Zenon Grocholewski z Poľska a Adrianus Johannes Simonis z Holandska, kardinál Marian Jaworski z Ukrajiny, ktorý veľkú časť života prežil v Poľsku a napokon kardinál Anthony Soter Fernandez z Malajzie.

V dlhom zozname 163 arcibiskupov a biskupov sú aj traja pochádzajúci zo Slovenska. Prvým v časovom poradí úmrtia je vladyka Ján Eugen Kočiš, titulárny biskup albrittský, niekdajší pomocný biskup (emeritný protosynkel) Apoštolského exarchátu pre katolíkov byzantského obradu sídliacich v Českej republike. Narodil sa 25. júna 1926 v Pozdišovciach, zomrel 4. decembra 2019 vo veku 93 rokov v Prešove, kde je aj pochovaný v krypte pod Katedrálnym chrámom sv. Jána Krstiteľa.

Druhým v poradí je mukačevský gréckokatolícky eparcha vladyka Milan Šášik, člen rehole lazaristov – vincentínov. Pochádzal z Lehoty pri Nitre, kde sa narodil 17. septembra 1952. Zomrel 67-ročný 14. júla 2020 v Užhorode. Pochovaný je v krypte tamojšieho katedrálneho chrámu Povýšenia Svätého kríža.

Posledným z trojice je spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. Narodil sa 6. júla 1953 v Spišskom Štvrtku, zomrel vo veku 67 rokov 28. októbra 2020 v Levoči. Pochovaný je na cintoríne na Spišskej Kapitule.

TK KBS

Lost Password

Sign Up