Slúžili omšu v Notre Dame, aby si všetci uvedomili, že katedrála patrí Bohu

dianie Dianie v Cirkvi

V parížskej katedrále Notre Dame sa v sobotu večer uskutočnila prvá Svätá omša od vypuknutia ničivého požiaru 15. apríla. Svätá omša bola celebrovaná parížskym arcibiskupom Michel Aupetitom. Z bezpečnostných dôvodov boli na Svätej omši prítomní iba 30 veriaci a každý mal bezpečnostnú helmu, ktorú pri prijatí Eucharistie si zosadili.

Parížsky arcibiskup sa v kázni zamyslel, či sa dnešní katolíci nehanbia za svoju vieru na verejnosti a vyzval ich, aby vieru neoddeľovali od kultúry. Arcibiskup veriacich upozornil, že každá kultúra, ktorá sa vzdá uctievania Boha, sa premení na nekultúru. Arcibiskup chcel zorganizovaním omše poukázať na to, že jediným a hlavným zmyslom katedrály je uctievať Boha. Nie turisti, nie atrakcia mesta, ale Boží kult je dôvodom, prečo katedrála bola postavená a mala by byť znovu opravená.

Katedrála Notre Dame je vo vlastníctve štátu, ktorý ju katolíckej Cirkvi skonfiškoval. Preto o oprave a jej finálnej podobe rozhoduje štát a nie Cirkev. Francúzsky prezident vyjadril pripravenosť opraviť katedrálu v “inovatívnom duchu,” proti čomu vznikol silný odpor aj medzi poslancami.

Lost Password

Sign Up