Patrónkou mesta Košice bude svätá Alžbeta Uhorská, potvrdil to Vatikán

dianie

Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí na základe žiadosti košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera schválila svätú Alžbetu Uhorskú ako nebeskú patrónku Košíc. Slávnostné vyhlásenie sv. Alžbety za patrónku Košíc bude v nedeľu 17.novembra počas slávnostnej svätej omše. Arcibiskup Bernard Bober tu odovzdá primátorovi mesta Jaroslavovi Poláčekovi potvrdzujúci dekrét.

Košický arcibiskup – metropolita Mons. Bernard Bober na dnešnom zverejnení dekrétu v priestoroch ABU v Košiciach uvítal fakt, že mesto chce oficiálne prijať sv. Alžbetu za patrónku. “Mnohí sa ma pýtali či je sv. Alžbeta len patrónkou katedrály alebo celého mesta. Som veľmi rád že máme v rukách dokument potvrdzujúci jej voľbu za patrónku Košíc.”

Návrh na vyhlásenie sv. Alžbety za patrónku mesta podali poslanci mesta ešte v apríli. Ako sa píše v návrhu ,vyhlásenie sv. Alžbety Uhorskej za patrónku mesta Košice môže pozitívne ovplyvniť činnosť a pôsobenie dobrovoľníkov v meste, nielen počas roka Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva, ale i do budúcnosti. Rovnako tak toto vyhlásenie môže dostať život sv. Alžbety Uhorskej a dejiny mesta viac do povedomia Košičanov, návštevníkov mesta, ale i Slovenska a Európy. Sv. Alžbeta Uhorská tak môže byť vzorom, inšpiráciou a motiváciou pre dobrovoľníctvo všetkých.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček pripomenul, že sv. Alžbeta Uhorská je spätá s mestom už od stredoveku. Jej aktuálne vyhlásenie za patrónku súvisí s tohtoročným titulom Košíc ako Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva. “V histórii mesta sme naďabili na pečať z 13. storočia, na ktorej je vyobrazená sv. Alžbeta. Napriek tomu, že je patrónkou Dómu sv. Alžbety a arcidiecézy, nikdy dosiaľ nebola vyhlásená za patrónku mesta. Aj preto, že Košice sú Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva, chceme túto vec akosi historicky uzavrieť,” povedal Polaček.

Vyhlásenie patrónky mesta bude v katedrále počas odpustovej slávnosti 17. novembra o 10:30. Súčasťou aktivít s tým spojených bude v piatok 15. novembra od 15.00 h dobročinná akcia. “Nazvali sme to Polievka sv. Alžbety, bude symbolicky vydávaná pred Dómom sv. Alžbety na Alžbetinej ulici a výťažok z nej bude prerozdelený pre ľudí bez domova. Pôjde o Charitný dom na Bosákovej ulici a neziskovú organizáciu Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach,” povedala námestníčka primátora Lucia Gurbaľová.

Súčasťou bude aj charitatívna zbierka potravín. V sobotu 16. novembra sa bude konať požehnanie obrazu sv. Alžbety Uhorskej, ktorý zdobí vestibul Historickej radnice. V ten deň večer bude v katedrále divadelná rekonštrukcia života patrónky Košíc.

Už od najstarších čias prví kresťania uctievali pamiatku mučeníkov a prosili ich o príhovor u Boha. Ako prvé mali svojich patrónov kostoly, ktoré stáli nad hrobmi mučeníkov, alebo v ktorých sa uchovávali ich ostatky. Príkladom sú rímske Baziliky sv. Petra, Pavla a mnoho ďalších. Neskôr ľudia cítili potrebu dať pod ochranu nebeského patróna aj ostatné aspekty života – zdravie, remeslo alebo celú krajinu.

Svojich patrónov si preto volili remeselnícke cechy, mestá či spolky. Patrón bol zvolený väčšinou na základe toho, čo vo svojom živote mal spoločné s danou oblasťou.

Sv. Alžbeta Uhorská je v Košiciach od dávna uznávaná svätica. Azda najznámejšia dominanta mesta, Dóm sv. Alžbety. Vyobrazenie sv.Alžbety nesie aj najstaršia mestská pečať. Sv. Alžbeta patrí medzi vzory a nebeských ochrancov charitatívnej činnosti. Viaceré rehoľné spoločnosti a dobročinné organizácie nesú jej meno a inšpirujú sa jej ideálmi.

Svätá Alžbeta Uhorská sa narodila v roku 1207 a bola dcérou uhorského kráľa Ondreja II. z rodu Arpádovcov a jeho manželky Gertrúdy. Známa je ako patrónka žobrákov, vdov a sirôt, chorých, prenasledovaných, núdznych, pekárov, čipkárov a charitatívnych organizácií.

TK KBS

Lost Password

Sign Up