Biskupi katolíckej Cirkvi nedávno poukázali na morálne nepriateľný postup pri vývoji určitých druhov vakcín proti COVID 19, ktoré obsahujú zložky buniek získaných z potratených detí. Stanovisko biskupov uverejnil aj Tlačová kancelária biskupov Slovenska, v ktorej sa uvádza, že biskupi “odporúčajú také vakcíny, ktoré nebudú morálne kontroverzné. Reagujú tak na obavy vo svedomí v súvislosti s informáciou, že pri vývoji niektorých očkovacích látok boli využité bunky z abortovaných ľudských plodov.“
Podľa správy, Svetová zdravotnícka organizácia v súčasnosti eviduje najmenej 167 kandidátov vakcíny na COVID-19, z ktorých 29 sa už klinicky testuje. K reflexii nad etickými aspektmi vývoja vakcíny prispel Mons. Anthony Fisher OP, arcibiskup Sydney, ktorý komentoval skutočnosť, že na vývoj vakcíny z Oxfordskej univerzity a spoločnosti AstraZeneca, ktorú sa rozhodla austrálska vláda vopred zazmluvniť, bol použitý biologický materiál získaný z tiel ľudských embryí resp. plodov po umelom potrate.
Vakcína z Oxfordu používa bunkovú líniu HEK-293 vyvinutú v roku 1973 použitím obličkových buniek vyrastených v tkanivovej kultúre z dobrovoľne usmrteného ľudského embrya. Historický pôvod vakcíny je teda spätý s vykonaným abortom, a hoci proces vývoja očkovacej látky neviedol k ďalším abortom, vyvoláva to etické otázniky o jej použití.
Vakcína spoločnosti AstraZeneca, ktorá má už objednávky na 400 miliónov kusov pre krajiny Európskej únie a uvádza sa v správe, že “vakcíny bude môcť zakúpiť aj Slovensko.”
Proti využívaniu potratených detí ako zložiek vývoja vakcín sa celosvetovo spustili podpisové akcie, ktoré na Slovensku zastrešovala organizácia CitizenGO, ktorý podpísalo k dnešnému dňu vyše 25 000 ľudí na Slovensku.
Na 11. schôdze parlamentu nezaradený poslanec Ing. Mgr. Tomáš Taraba dal hlasovať o procedurálnom návrhu, ktorým by parlament vládu Slovenskej republiky zaviazal, aby nákup takýchto vakcín nerealizovala od výrobcov, ktorí používajú tento postup. Existuje na trhu viacero farmaceutických spoločností, ktoré tento morálne sporný spôsob neuplatňujú.
Taraba vo svojom procedurálnom návrhu okrem iného navrhol, aby parlament zaviazal vládu nedovoliť bez súhlasu parlamentu urobiť z očkovania na Covid 19 povinnú vec a nechala ju na slobodnom rozhodnutí jednotlivcov. Parlament oba návrhy zamietol, kedy za neho hlasovalo iba 16 poslancov parlamentu. Podporu si nezískal ani jedného poslanca Kresťanskej únie v rámci klubu OĽANO.
Výsledky hlasovania poslancov sú k nahliadnutiu TU.
Michal Pátrovič