Kňaz odmietol dať Sväté prijímanie Bidenovi kvôli jeho postojom k potratom

dianie Zo zahraničia

Bývalý americký viceprezident a hlavný kandidát demokratickej strany na prezidenta v budúcoročných voľbách sa verejne deklaruje ako praktizujúci katolík, ktorý obhajuje práva žien na potraty a homosexuálne manželstvá. Kardinál Burke v minulosti vyzval kňazov, aby rešpektovali kanonické právo a odmietli poskytovať takýmto politikom Sväté prijímanie, nakoľko sa nachádzajú “mimo Cirkvi” a Eucharistia môže byť poskytovaná len tým, čo sú v Kristom v jednote.

Katolícka cirkev predpokladá automatickú exkomunikáciu ak veriaci tvrdošijne na verejnosti zastáva pozície, ktoré sú v rozpore s učením Cirkvi. Politici, ktorí sa na verejnosti stávajú zástancami potratov sa preto dostávajú do verejnej rebélie voči učeniu Cirkvi.

Podľa Katolíckej tlačovej agentúry Bidenovi bolo odopriate Sväté prijímanie od miestneho kňaza Roberta Moreya vo farnosti Charleston v Južnej Karolíne. Túto skutočnosť verejne potvrdil a vysvetlil aj samotný kňaz, keď povedal: “Žiaľ musím potvrdiť, že uplynulú sobotu som odmietol poskytnúť Eucharistiu bývalému viceprezidentovi USA Joe Bidenovi. Eucharistia je symbolom jednoty s Kristom v rámci Cirkvi. Na našom živote by sa to malo odzrkadľovať. Každá verejná osoba, ktorá sa verejne postaví za potraty, dostáva sa mimo učenie Cirkvi,” uviedol miestny kňaz. Ďalej kňaz Morey veriacim vysvetlil, že ako kňaz nemá možnosť konať inak, pretože je zodpovedný za spásu duší a ubezpečil Bidena, že ho zahŕňa do svojich modlitieb.

Joe Biden sa v uplynulých týždňoch v televíznych debatách vyjadril, že prolife zákony presadzované Trumpom považuje za ohrozenie slobody v USA a vyhlásil radikálnu nápravu ak bude prezidentom USA.

Kardinál Burke prehlásil, že exkomunikácia nie je primárne trestom, ale je to láskavým napomenutím Cirkvi, aby si hriešnik uvedomil, že jeho spása je vážne ohrozená tým, že sa svojimi činmi dostáva mimo Cirkev a jej sviatosti. Zároveň Burke povedal, že ak exkomunikovaný človek aj príjme Eucharistiu, nemá z nej žiaden duchovný úžitok.

Lost Password

Sign Up