Grécka pravoslávna cirkev bude v Grécku aj naďalej štátnou cirkvou

dianie Zo zahraničia

Grécky parlament odmietol zmeny a doplnenia ústavy, ktoré by zaviedli oddelenie Gréckej pravoslávnej cirkvi od štátu. V tejto krajine má štatút štátnej cirkvi. Prezident a ministri prisahajú arcibiskupovi Atén a celého Grécka. Kňazi sú platení zo štátneho rozpočtu. V roku 2018 sa ľavicová vláda Alexisa Tsiprasa ujala iniciatívy na oddelenie cirkvi od štátu.

Na začiatku tohto roka v parlamentnom hlasovaní ale nezískala ústavnú väčšinu 180 hlasov. Po júlových voľbách sa k moci dostala konzervatívna strana Nová demokracia, ktorá prevzala návrh svojich predchodcov. Napriek tomu v ďalšom hlasovaní, ktoré sa konalo koncom novembra, žiadny zo štyroch pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov o vzťahoch medzi cirkvou a štátom nezískal požadované dve tretiny hlasov.

Grécko, ktorého viac ako 95 percent obyvateľov sa hlási k pravosláviu, je jediným pravoslávnym členským štátom EÚ, v ktorom nedošlo k oddeleniu cirkvi od štátu, zatiaľ čo pravoslávie je uznávané ako štátne náboženstvo a ťaží z tejto osobitnej podpory vlády. Nová dohoda mala ukončiť tento druh praxe a formálne vyrovnať všetky v tejto krajine existujúce a pôsobiace vierovyznania.

TK KBS

Lost Password

Sign Up