Ako sa cez utrpenie stal Východný Timor najkatolíckejšou krajinou na svete

Cirkev a svet dianie Katolícka viera Viera a život Zo zahraničia

Pápež František počas tohtoročnej cesty do Indonézie plánuje navštíviť aj krajinu, ktorá sa oficiálne nazýva Timor Leste. V Európe túto krajinu poznáme skôr pod označením Východný Timor, pretože sa do správ dostávala predovšetkým kvôli brutálnemu vojenskému konfliktu s Indonéziou.

Dnes táto krajina s populáciou 1,4 milióna obyvateľov a s 98% podielom katolíckej časti obyvateľstva, je považovaná za najkatolíckejšiu krajinu na svete. Samozrejme mimo samotného Vatikánu. Ako je to možné, že v krajine kde ešte v roku 1975 bolo iba 20 percent katolíkov sa v súčasnosti ku Katolíckej viere hlási 98%?

Dôvod súvisí s vojnovým konfliktom, do ktorého krajina upadla 9 dní po vyhlásení nezávislosti. Indonézia desaťročia gniavila a vraždila domorodé obyvateľstvo, ktoré sa čoraz viac ukrývalo pred hrozbami vojny v miestnych kostoloch. Katolícka cirkev sa postupne stala jedinou spoločenskou silou, ktorá pomáhala miestnemu obyvateľstvu a to cez utrpenie začalo konvertovať na katolícku vieru. Miestny katolícky biskup Carlos Belo dostal dokonca za pomoc v roku 1986 Nobelovú cenu. Významnú úlohu v upriamení pozornosti sveta na utrpenie ľudí vo Východnom Timore nesie aj svätý pápež Ján Pavol II., ktorý krajinu v roku 1989 napriek násiliu navštívil.

V roku 1999 potom čo krajina v referende vyhlásila nezávislosť, Indonézia vyvraždila za pár dní 2000 ľudí. Východný Timor dnes žije v obrovskej chudobe, kedy viac ako polovica národa musí si denne vystačiť s menej ako 2 dolármi na osobu. Veľká časť detí mladších ako 5 rokov trpí na podvýživu.

Kým celý svet zápasí so zatváraním seminárov, Timor trpí na presne opačný problém. V dôsledku obrovského záujmu o kňazské povolanie, je nútený odmietať uchádzačov. Návšteva Svätého otca Františka v tejto súvislosti bude pre celú krajinu obrovskou morálnou a duchovnou posilou.

Lost Password

Sign Up