Prieskum nameral, že keď kandidujú len dvaja, dostanú menej ako 100%

Zahraničie

Minister Lajčák je budúcim prezidentom Slovenskej republiky, ak pôjde kandidovať. Taký je odkaz zverejneného prieskumu. Pre televíziu Markíza urobila agentúra Focus prieskum, ktorý zisťoval ako by Slováci hlasovali v druhom kole volieb. Pri rôznych dvojiciach vyšli tieto výsledky.

Prvá dvojica:
Miroslav Lajčák: 40,6%
Robert Mistrík: 18,9%

Druhá dvojica:
Miroslav Lajčák: 46,6%
Štefan Harabin: 12,2%

Tretia dvojica:
Miroslav Lajčák: 47,5%
Marian Kotleba: 11,3%

Štvrtá dvojica:
Richard Raši: 24,9%
Štefan Harabin: 18,9%

Piata dvojica:
Richard Raši: 19,9%
Robert Mistrík: 27,5%

Šiesta dvojica:
Richard Raši: 30,5%
Marian Kotleba: 12,9%

Siedma dvojica:
Andrej Danko: 23,3%
Robert Mistrík: 26,3%

Zdroj: Focus

Minister Lajčák má v druhom kole teda získať podporu 40% a viac, kým akýkoľvek iný kandidát nepresiahne podporu 20%. Slovensko už absolvovalo druhé kolo prezidentských volieb a vieme, že sa skončilo vždy súčtom 100%.

Súčty zisku dvoch kandidátov agentúry Focus su približne 60%. Média nám ešte doposiaľ nepodali prieskum, kde by sa od konečných výsledkov tých čo prídu voliť a prejavia preferenciu jednému z kandidátov, odrátali tí, čo voliť neprídu vôbec. Predstavme si, že chceme zistiť či ľudia, ktorí si kupujú pravidelne jablká, preferujú červené alebo zelené, aby ste vedeli podľa toho posadiť jablone. Agentúra by Vám priniesla údaj, že 40% má rada červené a 20% zelené. Takýto výsledok by Vás absolútne neuspokojil a to z jedného dôvodu. Agentúra pomiešala dve otázky do jednej. Otázka: Aké jablko máte radi je úplne iná ako otázka – kupujete si niekedy jablká? Presne toto urobila agentúra Focus. Do konečného výsledku zmiešala dva úplne odlišné druhy otázok, ktoré priniesli nepoužiteľné výsledky pre serióznu analýzu. Média ak chceli vyslať seriózne údaje, mali mať podobu: V druhom kole prezidentských volieb by sa zúčastnilo 60% voličov a kandidát jedna by dostal napr. 60% a kandidát dva 40% hlasov.

Je varovné, že média si neplnia úlohu kredibilného filtru, ktorý ľuďom vysvetlí, čo reálne prieskum zachytil, ale pomáhajú skresľovať realitu. Keďže žiadne druhé kolo sa neskončilo súčtom menej ako 100%, neskončí sa ani toto „prognózované.“

Michal Pátrovič

Lost Password

Sign Up