Synoda o zneužívaní mladistvých sa nebude týkať 80% prípadov

dianie Dianie v Cirkvi komentare

Synoda o zneužívaní mladistvých sa prezentuje ako míľnik v boji Cirkvi proti sexuálnemu zneužívaniu a prezentuje sa ako odpoveď na boj proti homosexuálnym praktikám v Cirkvi. Už z názvu synody vyplýva, že jej predmetom je boj proti zneužívaniu mladistvých. Kardinál
Müller v nedávnom rozhovore uviedol, že synoda sa týmto spôsobom nebude týkať 80% prípadov, ktoré sa týkajú zneužívaniu mužov a dospievajúcich starších ako 14 rokov. Podľa štatistík sa nastávajúca synoda bude týkať  “iba” 20% prípadov, ktoré sa týkali mladistvých.

Podľa hlavného vatikánskeho vyšetrovateľa, maltského arcibiskupa Scicluna: “Fakty hovoria jasnou rečou, 80% zaznamenaných zneužívaní sa týkalo mužov starších ako 14 rokov.” Arcibiskup Scicluna na otázku, či súhlasí s kardinálom Gerhardom Müllerom, ktorý si myslí, že prípady zneužívania súvisia s veľkým pomerom homosexuálnych kňazov v Cirkvi, odpovedal, že “je to otázkou interpretácie.”

Predsedom synody sa stal kardinál Cupich, ktorý sa považoval dlhé roky za jedného z najbližších podporovateľov kardinála McCaricka. V júni reagoval na prvotné informácie na adresu McCaricka v rozhovore pre americkú televíziu tým, že ich bagatelizoval a povedal, že “pápež má iné veci na starosti, ako je životné prostredie a imigrácia.”  V rozhovore pre jezuitský denník America Cupich potvrdil, že synoda sa bude zaoberať zneužívaním “detí.” Kritici synody hovoria, že takto definovaný rozsah je vzhľadom na skutočnosti absolútne nedostatočný. Dôvod, prečo túto skupinu Cirkev nebude na synode riešiť, zostáva pre mnohých nepochopiteľný.

Podľa arcibiskupa Scicluna, kanonické sankcie uvalené na kardinála McCarricka sú “veľmi dôležitým signálom,” že nikto z duchovných nie je nad zákonom. Bývalý kardinál McCarrick bol zbavený kňazstva potom, čo bol usvedčený zo zneužívania mladistvých a dospelých osôb.  Arcibiskup Scicluna povedal, že je to dôkazom, že Cirkev sa stavia k problému zneužívania vážne. Arcibiskup zdôraznil, že postoj Cirkvi musí jasne tlmočiť signál, že každé “obvinenie bude riadne preskúmané a nepríde k zahladzovaniu.”


Lost Password

Sign Up