Obavy sa napĺňajú, Čína ničí svätyňe, zatvára kňazov, “Cirkev plače”, hovorí kardinál

dianie Dianie v Cirkvi

Kritici nedávno podpísanej zmluvy medzi Svätou stolicou a Vatikánom, ktorú kardinál Zen nazval “zradou na veriacich”, zverejnili, že Čína zlikvidovala dve svätyne v krajine. Je to podľa nich dôkaz, že zmluva umožňuje naďalej útočiť na Cirkev.

Problémom pre veriacich je aj to, že ju doteraz Vatikán nezverejnil a čínski katolíci nevedia, čo sa od nich očakáva a či požiadavky komunistickej strany sú v súlade s tým, čo sa dohodlo s Vatikánom. Kardinál Zen v najnovšom liste pápežovi hovorí, že miestna „Cirkev plače.“ “Niektorí kňazi odišli, niektorí zmizli, pretože nevedia čo majú robiť. Dohoda nie je uverejnená, nevedia, že či to, čo od nich žiada štát je alebo nie je pravda,” uviedol kardinál.  Najväčšiu bolesť však dlhé roky prenasledovanej cirkvi robí podľa kardinála skutočnosť, že “Svätá stolica ich nepodporuje.”

Kardinál je presvedčený, že postoj ktorý Vatikán voči Číne zaujal je v dôsledku zlých rád, ktoré pápež zo svojho okolia dostal a preto je v tejto záležitosti zle informovaný. Napriek tomu kardinál hovorí o nevyhnutnosti pre veriacich zostať jednotný s pápežom a pretrpieť súčasný stav a to aj za cenu prenasledovania. “Pápeža nemožno atakovať. Ak sa v tejto otázke mýli, nádejam sa, že chybu si pripustí. Ak si ju nepripustí, nádejam sa, že tak urobí budúci pápež. V každom prípade rozhodnutie je vždy na pápežovi. Žiadna rebélia nemá miesto,” uzavrel kardinál Zen.

Podľa pozorovateľov sa Vatikán zdráha zverejniť zmluvu pravdepodobne pre to, že si je vedomý, že zmluva nie je vyvážená. Zmluva umožnila komunistickej cirkvi, na čele ktorej boli biskupi exkomunikovaní pápežom Benediktom XVI, aby získali kontrolu nad prenasledovanou cirkvou ukrývajúcou sa v katakombách. Prenasledovatelia sa stali tak pastiermi prenasledovaných. Výber nových biskupov bude podliehať schváleniu komunistickou stranou a naproti tomu, ak Vatikán vyberie biskupov schválených komunistami, oni maju vyhlásiť poslušnosť aj pápežovi.

“Ničenie svätýň a kostolov, ako aj zatýkanie “nezaregistrovaných” kňazov pokračuje vlastným tempom.” Štyria katolícki kňazi, ktorí sa odmietli zaregistrovať do “patriotickej asociácie” mali byť následne zatknutí a podľa Asia News, je na nich vykonávaná “indoktrinácia.”

Tomáš Dominik

Lost Password

Sign Up