Arcibiskup Fulton J. Sheen bude blahorečený 21.decembra

Dianie v Cirkvi

Katolícka cirkev oznámila, že blahorečenie Fultona J. Sheena sa uskutoční 21.12. tohto roku v rodnej diecéze arcibiskupa Sheena v Peorii v štáte Illinois.

Práve tento rok slávime 100 rokov od vysvätenia Fultona Sheena za kňaza. Biskup Peorie práve preto považuje za veľkú milosť, že sa v tomto jubilejnom roku stihne blahorečenie biskupa.

Arcibiskup Fulton J. Sheen je považovaný za najväčšieho predstaviteľa katolíckej cirkvi v USA a jedného z najpoprednejších kazateľov modernej éry. Každú nedeľu počas 30 rokov ho sledovali desiatky miliónov ľudí a dokonca dostal najprestížnejšie ocenenie Emmy Awards.

Blahorečenie biskupa sa začalo v roku 2002 a po uznaní zázraku vzkriesenia mŕtveho chlapca, bol proces pozastavený v roku 2014, nakoľko newyorský kardinál Dolan odmietol vydať telo biskupa Sheena z katedrály sv. Patrika do rodnej Peórie. Rodina musela viesť nákladný súdny spor, pri ktorom minula milión dolárov. Kardinál Dolan sa po každom prehratom spore odvolával a spor predlžoval. Argumentoval tým, že posledná vôľa biskupa bola údajne vyjadrená, že arcibiskup chce byť pochovaný práve v katedrále v New Yorku. Rodina toto tvrdenie spochybňovala, že v žiadnom písomnom testamente toto arcibiskup nespomenul a je to v rozpore s jeho skromnosťou. Druhý argument, ktorý sudca uznal bol, že ak by aj takáto vôľa vyjadrená bola, určite by arcibiskup Sheen ju neprejavil, keby mal vedomosť, že bude brániť jeho blahorečeniu. Telo arcibiskupa bola v lete tohto roka prenesená do Peorie.

Arcibiskup Sheen vydal vyše 60 kníh a všetky sa stali bestsellermi svojej doby. V roku 1947 sa stala známa jeho kázeň o 12 trikoch, ktoré budú charakteristické pre antikrista, ktorý vykoná poslednú skúšku vernosti Božieho ľudu na zemi. Podľa neho antikrist “nebude mať kopytá a nebude chŕliť síru, pretože vtedy by ho nikto nenasledoval. Bude to práve naopak, veľký humanista,” navonok ho bude trápiť osud ľudstva, mier, prosperita, medzináboženský dialóg. Bude však nenávidieť pravú vieru. Bude mať tajomstvo o ktorom nikto nebude vedieť a síce, že neverí v Boha. Založí falošnú cirkev, ktorá nebude uznávať otcovstvo Boha. Zvedie aj veľa veriacich a zvolených. Bude písať knihy, ktoré budú náboženské a ľudí utvrdia v spôsobe, ako žijú. Bude dokonca hovoriť aj o Kristovi ako o najväčšom človeku, ktorý kedy žil,” predpovedal Sheen.

Ján Pavol II. pri návšteve USA pár týždňov pred smrťou Fultona Sheena ho poctil prijatím a prehlásil na jeho adresu: “Dobre si hlásal o Pánovi.”

Lost Password

Sign Up