Agentúra Focus namerala, že KDH zaznamenalo masívny odliv konzervatívnych voličov

blogy NajnovsieBlogy

Výsledok agentúry Focus, podľa ktorého takmer 53% voličov KDH presadzuje ponechanie súčasného zákona o zabíjaní detí v nezmenenej podobe, štatisticky potvrdilo, že KDH nie je už z pohľadu voličov konzervatívnou stranou. Presne pred rokom v rovnakom prieskume iba 11% voličov KDH bolo za ponechanie súčasného stavu. Viac prolife voličov dokonca má aj Kiskova strana Za ľudí, či Kollárova Sme rodina, pričom ani jedna zo strán sa za konzervatívnu nedeklaruje. Naopak KDH seba definuje ako jedinú konzervatívna strana na Slovensku.

Podľa politológov tento výsledok neznamená, že pôvodné voličstvo KDH zmenilo v tak zásadnej otázke názor, ale že dochádza k odklonu konzervatívnych voličov od KDH. Alojz Hlina za uplynulý rok vytvoril politické spojenectvo s liberálnymi stranami, ktoré presadzujú potraty a registrované partnerstvá. Agentúra AKO v poslednom prieskume uverejnila, že zároveň prišlo k prepadu preferencií KDH na 6,3%. Posledné prieskumy pred voľbami v roku 2016, kedy KDH nedostalo ani 5% pritom strane merali v priemere 7%.

Alojz Hlina od svojho zvolenia deklaroval, že jeho cieľom je postaviť nové KDH po vzoru nemeckého CDU, ako “veľký dom,” v ktorom budú vedieť vedľa seba pôsobiť rôzne hodnotové prúdy. Doposiaľ azda najliberálnejšou nomináciou v KDH bola nominácia Ľubomíra Fellnera za experta KDH, ktorý verejne na svojich blogoch podporuje politiku potratov a verejne Írsku zagratuloval po schválení potratového zákona, že už nie je “zadubenou katolíckou krajinou.”

To, čo sa od zvolenia Hlinovi podarilo, že časť konzervatívneho elektorátu vymenil za liberálny a dnes je strana takmer dokonale rozdelená. Problém je, že KDH zostalo na hranici zvoliteľnosti do parlamentu a nestalo sa oným veľkým hnutím. Preto jeho pozícia je zraniteľnejšia, nakoľko pravdepodobnosť, že pre liberálov bude KDH malo liberálne a pre konzervatívcov málo konzervatívne, výrazne narástol.

Boj o hodnotovú politiku však spojenectvom KDH s Progresívnym Slovenskom neustupuje do úzadia. Kuffova KDŽP Aliancia za Slovensko sa netají tým, že svojimi jasnými postojmi v otázke ochrany počatého života a ochrany rodiny chce mobilizovať kresťanov, ktorí odmietajú, že po 30 rokoch Slovensko nedosiahlo žiadne úspechy v ochrane života a ako jediná strana si dala podmienku do stanov, že nevstúpi do žiadnej vlády, ktorá v tejto veci neprijme nové zákony. V teréne medzi voličmi je veľmi aktívna a budúci týždeň ohlásila, že spustí výraznú celoslovenskú bilbordovú kampaň. Druhý aspekt je, že prenikajú na verejnosť informácie, že KDŽP je vo finálnych rokovaniach o vzniku silného pronárodného kresťanského bloku, ktorý bude práve toto požadovať. Už teraz je isté, že jeho súčasťou bude aj Slovenský dohovor za rodinu, na čele s Erikom Zbiňovským, ktorý už ti roky bojuje s otcom Mariánom Kuffom na Slovensku proti genderizmu.

Verejné výzvy Anny Záborskej na zjednocovanie kresťanských politických strán nedisponujú žiadnym reálnym odkazom. Politická strana totiž nie je kresťanskou podľa názvu, ale programu a odhodlania ho naplniť. Táto úloha stojí pred samotnou KÚ. Buď sa pripojí k záväzku chrániť život a urobiť z toho požiadavku voči partnerom, alebo KÚ končí tak, že pár jednotlivcov sa napíše Matovičovi na kandidátku, čo sa javí byť teraz ako najpravdepodobnejšie. To, že Matovič nehlasoval ani raz za ochranu života a zaútočil pred eurovoľbami na arcibiskupa Oroscha je len fragmentom tejto tragédie nevyprofilovanej kresťanskej politiky.

Michal Pátrovič

Lost Password

Sign Up