Najväčší požiar v dejinách Ameriky obišiel len národnú mariánsku svätyňu

Zaujímavosti Zo zahraničia

V októbri 1871 muži zakladali malé požiare v lokalite Peshtigo v štáte Wisconsin. Požiarmi chceli pripraviť miesto pre budúcu železnicu. Náhle sa však malý požiar premenil na najničivejší požiar v dejinách USA. Tornádo, ktoré sa prehnalo štátom Wisconsin roznieslo požiar na obrovskú plochu, ktorý si vyžiadal 2500 mŕtvych.

Požiar sa zároveň stal miestom zázraku. Uprostred horiaceho pekla, ktorému podľahli všetky dedinky a celé mestá, bol uchránený len maličký kostolík Panny Márie ustavičnej pomoci. Na tomto mieste sa zjavila Panna Mária trikrát Adele Brise, 24 ročnému dievčaťu. Dnes je práve národná mariánska svätyňa v Peshtigo jediným Cirkvou uznaným miestom zjavenia Panny Márie v USA.

2. októbra 1859 Adele išla cez les domov a zjavila sa jej krásna Pani, ktorá mala na krásnych dlhých vlasoch korunu s hviezdami. Keď sa modlila, aby zjavenie skončila, Pani sa vzdialila. Druhé rovnaké zjavenie mala na budúcu nedeľu, keď so sestrou išla na Svätú omšu. Po návrate zo Svätej omše sa jej zjavila tretíkrát.

Po konzultácii s miestnym kňazom sa Panny Márie spýtala: “V mene Boha sa pýtam, kto si a čo odo mňa požaduješ.” Panna Mária odpovedala “Som Kráľovnou neba, ktorá sa modlí za hriešnikov a chcem, aby si robila to isté. Dnes si prijala Krista v Eucharistii, ale chcem, aby si išla na generálnu svätú spoveď a obetovala si Sväté prijímanie za obrátenie hriešnikov. Zhromažďuj deti v tejto odľahlej krajine a vyučuj ich k spáse.”

Adele vedela len málo o viere. Opýtala sa ako to má robiť, keď má také malé poznanie. Panna Mária jej odpovedala: “Uč ich katechizmus, nauč ich prežehnávať sa a ako pristupovať k sviatostiam. Choď a ničoho sa neboj.”

Adele začala chodiť od domu k domu a učiť deti viere. Adelin otec postavil na mieste zjavenia malý drevenú útvar a keď o niekoľko rokov dostali darom 5000 metrov veľký pozemok, postavili na ňom školu. Popri tom bol postavený malý kostolík a vysvätili ho Panne Márii Ustavičnej pomoci.

Potom 8 októbra dorazil obrovský požiar do dediny. Dedinka sa nachádzala v strede ničivej sily. Adele s rodinou a s ostatnými veriacimi sa schovali do miestneho kostolíka a modlili sa ruženec. Prosili Máriu o pomoc. Oheň dorazil aj pred kostol, ale zázrakom ho ako jediný objekt obišiel. Dokonca oheň sa nedostal ani na pozemok okolo kostola, ktorý bol ohraničený plotom.

Tento požiar zničil milión hektárov lesa a uchoval nedotknutý len jeden malý kostolík na mieste zjavení Panny Márie. Dnes tento kostolík je národnou americkou mariánskou svätyňou.

8. decembra 2010 Cirkev oficiálne uznala autentickosť zjavení Panny Márie a je to jediným oficiálnym miestom zjavení v Spojených štátoch amerických.

Aleteia

Lost Password

Sign Up