Hlavné míľniky roku 2019 pre Cirkev a pápeža Františka

dianie Dianie v Cirkvi Zo zahraničia

Rok 2019 sa dá považovať na základe udalostí, ktoré sú plánované za veľmi dôležitý a citlivý pre dejiny Cirkvi, čomu zodpovedá aj agenda pápeža Františka.

Synoda o zneužívaní mladistvých

21. – 24. februára sa vo Vatikáne uskutoční dlho očakávaná Synoda o ochrane mladistvých. Má to byť reakcia na novú vlnu sexuálnych škandálov v Cirkvi. Už dnes má predmet synody kritikov, ktorí hovoria, že 80% prípadov zneužívania za netýka mladistvých, ale dospelých osôb a preto by synoda mala rozšíriť svoj obsah o tento aspekt.

Nová ústava pre Vatikán?

V období Veľkej noci sa očakáva, že pápež František zverejní novú konštitúciu pre reformu Rímskej kúrie, teda administratívneho orgánu Svätej stolice. Návrh pripravilo kolégium deviatich kardinálov, ktorí sa nazývajú pracovne C9. Podľa informácii text prechádza jazykovou korektúrou a revíziou z pohľadu kanónu. Posledná reforma sa uskutočnila v roku 1988.

Zahraničné pastoračné cesty

Na rok 2019 boli doposiaľ ohlásené 4 pastoračné cesty. Do Panamy na Svetové dni mládeže od 23.- 27. januára, do Abu Dhabi v Spojených arabských emirátoch 3. – 5. februára, do Maroka 30. – 31. marca a do Bulharska a Macedónska od 5. – 7. mája 2019.  K tomuto zoznamu sa môže ešte pridať návšteva Rumunska, Madagaskaru a nie je vylúčená ani návšteva Severnej Kórey.

Amazónia a svätenie ženatých mužov

V októbri 2019 sa bude konať Synoda o Amazónii. Zúčastní sa jej 102 biskupov, z toho polovica z Brazílie. Okrem ekologických a sociálnych aspektov bude zaujímavé sledovať, či pápež umožní svätenie ženatých mužov v tejto lokalite, ktorá trpí nedostatkom kňazov medzi domorodým obyvateľstvom.

Výnimočný mesiac misií

Október 2019 bol vyhlásený za výnimočný mesiac misií, ktoré by podľa pápeža mali nadobudnúť nový elán. Prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov pri tejto príležitosti vyhlásil, že najlepší misijný spôsob je šírenie lásky a pomoci blížnemu.


Lost Password

Sign Up