Drvivá porážka CSU: liberálnu politiku s kresťanským slovníkom voliči odmietli

Zo zahraničia

Výsledky volieb v Bavorsku, ktoré sa dnes uskutočnili, skončili drvivou historickou porážkou Kresťansko sociálnej únie CSU. CSU doposiaľ dominovala na bavorskej politickej scéne a dosahovala výsledky okolo 50%, čo jej umožňovalo vládnuť samostantne. Predbežne získala CSU 36,2%, čo z historického pohľadu sa nedá označiť inak, ako debakel. Rovnako zle dopadli vládni socialisti SPD, ktorých 9,5% je polovicou z toho, čo očakávali. Najväčšími víťazmi sú Zelení s vyše 18% a AfD s 10,9%. Slobodní voliči získali vyše 11% a liberáli 5%.

Predstavitelia kresťanských demokratov prijali “dnešné víťazstvo s pokorou.“ Rovnako vládnuca SPD výsledky označila za sklamanie. CSU stratila politickú podporu potom, čo ju voliči začali viniť za migračnú krízu v krajine, ktorú presadila Angela Merkelová. Taktiež bol výrazný posun za posledné roky do liberálneho prostredia. Nemecká kresťanská demokracia pod vedení Merkelovej sa stala agresívnym propagátorom LGBTI agendy nielen v Nemecku, ale aj v orgánoch EÚ, čo veľa voličov kládlo za vinu aj CSU.

Bola to práve liberálna kresťanská demokracia, ktorś presadila v Nemecku homosexuálne manželstvá. Tento posun spôsobil, že konzervatívni voliči CSU opúšťajú v prospech AfD a liberálni voliči, ktorým prekáža, že v liberálnej politike kresťanskí demokrati neustále používajú  kresťanské termíny,  zasa migrujú predovšetkým k Zeleným.

Michal Pátrovič

Lost Password

Sign Up