Ak príde silný vietor, Notre Dame hrozí pád

Zo zahraničia

Aj šesť mesiacov po požiari Notre Dame hrozí podľa expertov jeho zrútenie. Rizikom pre katedrálu môžu byť výkyvy počasia, ktoré zvyknú nastať na jeseň a na jar, kedy silný vietor dokáže premôcť oslabenú statiku.

V súčasnosti je katedrála podporovaná drevenými výstužami z vonku a chýbajúce okná a strecha je prikrytá plachtami. To, čo je horšie, že podľa pozorovateľov nenastal ani 6 mesiacov po požiari žiaden významnejší pokrok pri oprave katedrály. V uplynulom mesiaci ohlásila nadácia, ktorá zbiera peniaze na opravu katedrály, že avizované finančné dary vo výške takmer 900 miliónov euro neprišli a veľká väčšina prispievateľov sú drobní darcovia. Jedinú výnimku tvoria dvaja najbohatší Francúzi, ktorí sa rozhodli darovať 100 a takmer 250 miliónov euro.

Vo Francúzsku sú všetky kostoly postavené po roku 1905 predmetom konfiškácie a sú vo vlastníctve štátu. Cirkev si ich prenajíma a štát je zodpovedný za opravu a údržbu. Aj preto vyvolala nevôľu aktivita prezidenta Macrona, ktorý nevylúčil, že katedrála bude opravená v modernom štýle, čomu sa zákonom v parlamente snažia poslanci zabrániť.

Lost Password

Sign Up